Microsoft: Omfanget af Covid-19 baserede malware-angreb har været ‘et blip’ i det samlede billede

Antallet af Covid-19-baserede malware-angreb har kun udgjort en brøkdel af det samlede antal malware-angreb under corona-krisen, og stigningen har været minimal, viser ny måling fra Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

På trods af alle overskrifterne og historierne om det modsatte har antallet af malware-angreb, der har forsøgt at udnytte corona-krisen, været meget begrænset.

Det viser nye målinger fra Microsofts såkaldte Threat Protection Intelligence Team.

“Den overordnede tendens for malware verden over har ikke ændret sig signifikant i perioden,” lyder det fra Microsoft om de måneder, hvor corona-krisen for alvor tog fart i verden.

Ifølge selskabet peakede antallet af malware-angreb i foråret i begyndelsen af april.

Men antallet af Covid-19 relaterede malwareangreb udgjorde kun en brøkdel af dem.

Disse malware-angreb definerer Microsoft som angreb, der specifikt har forsøgt at slå plat på Covid-19-temaet og udnytte folks uro og bekymring til blandt andet phishing og lignende i forskellige kampagner.

De tog fart efter WHO havde slået alarm om Covid-19 11. februar.

“Den følgende uge så vi antallet af [Covid-19-relaterede] angreb bliver 11-doblet. Det er tydeligt, at de cyberkriminelle forsøgte at udnytte situationen og at folk aktivt søgte informationer og løsninger,” skriver Microsoft.

Det ændrer dog ikke på, at antallet af Covid-19-relaterede malware-angreb ikke på noget tidspunkt har udgjort mere end to procent af det samlede antal malware-angreb i farvandet.

Microsoft sikkerheds-team kalder selv omfanget af Covid-19-relaterede malware-angreb for så lille, at det knap nok er et ‘blip’ af den samlede mængde trusler, som typisk måles i løbet af en måned.

Antallet af Covid-19 baserede angreb peakede i de første to uger af marts, og i slutningen af marts havde alle lande i verden ifølge Microsoft været udsat for mindst et angreb med Covid-19 som tema.

Du kan læse mere om tallene hos Microsoft her: Exploiting a crisis: How cybercriminals behaved during the outbreak.

Læs også:

Fremmede stater har angrebet Danmark under coronakrisen: Her vil CFCS styrke den digitale infrastruktur

Her er den største trussel mod it-sikkerheden under coronakrisen: ”Man afgiver en stor del af kontrol, når folk arbejder hjemme”

Over 22 millioner hacker-angreb på en uge: Så omfattende er trusselsniveauet

ovid-19: Her har du fire gode råd til at dæmme op for de tre store trusler

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job