Direktør: Danske Hiper vokser med stor fart

TDC-ejede Hiper har gang i væksten på grund af stram fokus på pris, høje hastigheder og et simpelt produkt.

Artikel top billede

Mads Hein, administrerende direktør i Hiper.

Det TDC-ejede danske bredbåndsselskab vokser i et konkurrencepræget marked på grund af stram fokus på pris, enkelthed og høje hastigheder, skriver Børsen i en artikel om selskabet.

Administrerende direktør Mads Hein siger til avisen, at salget er løftet med 50 procent over det seneste år. Der nævnes dog ingen tal.

Målet er, at Hiper lander mindst 1.000 nye kunder om måneden, og det har Hiper leveret i hele 2020, fortæller han.

“I perioder af 2019 lå vi for højt prismæssigt, og det har vi nu i trit med markedsudviklingen kigget på og justeret på. Vi har lagt os, så vi fortsætter med at have attraktive priser i forhold til markedsniveauet. Vi slår på de høje hastigheder, som var det, Hiper var med til at skubbe frem på det danske marked,” siger direktøren til Børsen.

TDC blev etableret af Stig Myken og Nicolai Lamborg i 2015. De solgte selskabet til TDC i efteråret 2018, hvilket du kan læse mere om her: TDC køber den fremadstormende bredbånds-rival Hiper med 47.000 kunder.

TDC indsatte i 2019 Mads Hein som direktør.

Det kan du læse mere om her: Bredbåndsselskabet Hiper får ny topchef: Han afløser stifter Stig Myken

Hiper er det andet selskab, som Stig Myken og Nicolai Lamborg har solgt til TDC. De stod nemlig sammen med Peter Mægbæk også bag Fullrate, som de i 2009 solgte til TDC.

Peter Mægbæk har også siden solgt Plenti til TDC.

Læs også:

Derfor køber TDC Hiper: Kundekartotek og mindset

Stifter af Fullrate og Hiper trækker sig fra telebranchen

Nu indledes ny dansk bredbåndskrig: Sådan vil Hiper kapre kunder

Bredbåndselskabet Hiper klar til at udnytte fiberselskabers åbne netværk til at kapre flere kunder

Hiper klar med gigabit-bredbånd på TDC's net: Kan disse priser kapre kunder?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse