Frygt for kinesisk overvågning får Aarhus til at udskyde opsætning af overvågningskameraer

Aarhus Kommune må udskyde opsætningen af en række kinesisk overvågningskameraer efter, at der er opstået mistanke om, at de har en indbygget bagdør.

Artikel top billede

Aarhus Kommune udsætter nu opsætningen af tre overvågningskameraer på havnen i Aarhus, der skulle bidrage til at forhindre drukneulykker.

Det skriver DR.

Kommunens beslutning skyldes at kameraerne fra den kinesiske leverandør HIKVision er undermistænke for at have en indbygget bagdør, der kan sende information tilbage til de kinesiske myndigheder.

HIKVision er et af de kinesiske selskaber, som den amerikanske regering har blacklistet, og it-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra sikkerhedsfirmaet CSIS oplyser til DR, at det amerikanske Homeland Security mener, at der er bagdørssoftware i kameraerne fra HIKVision.

”Hvis der er en person, den kinesiske regering har interesse i at vide, hvor befinder sig, vil man kunne lægge sådan en trigger ind, som kan sende en besked hjem til serveren i Kina, hvis den genkender personen,” siger Peter Kruse til DR.

Aarhus Kommune har ifølge allerede opsat 10 kameraer fra HIKVision ved biblioteket Dokk1, men nu vil kommunen have at kameraerne gennemgår et grundigt sikkerhedstjek.

Læs også: Trump-regeringen hævder: Huawei og Hikvision kontrolleres af kinesisk militær

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S