TikTok planlægger at investere milliarder i nyt europæisk datacenter

Kinesiske TikTok har planer åbne sit første europæiske datacenter. Det bliver annonceret i kølvandet på nogle dramatiske uger for appen, der er blevet truet med et forbud i USA og nu overvejer at sælge dele af sin forretning til Microsoft.

Artikel top billede

Den kinesisk ejede video-app TikTok planlægger at åbne sit første europæiske datacenter. Det meddelte TikTok torsdag.

Det nye datacenter vil blive placeret i Irland, hvor selskabet allerede i dag har et kontor.

Datacenteret vil ifølge TikTok repræsentere en investering til en værdi på 3,1 milliarder kroner og selskabet hævder, at datacenteret tilmed vil tilføre et trecifret antal nye arbejdspladser.

”Der er tale om en investering på 420 millioner euro, der vil skabe hundredvis af nye job. Med et nyt banebrydende fysisk og netværksbaseret sikkerhedssystem kommer det til at spille en nøglerolle i vores forbedrede beskyttelse af vores brugers data,” siger Roland Cloutier, der er sikkerheds- og informationsdirektør for TikTok.

Annonceringen af det nye datacenter kommer efter et par dramatisk uger, hvor truslen om et snarligt forbud mod Tiktok i USA har fået appens moderskab Bytedance til at overveje at sælge appens forretninger i USA, Canada, Australien og New Zealand, til den amerikanske it-gigant Microsoft.

“Microsoft vil sikre, at alle private data om TikToks amerikanske brugere bliver overflyttet til og forbliver i USA. Microsoft vil sikre, at al data, der for nuværende lagres uden for USA, bliver slettet fra servere uden for dette land, efter de er blevet overført,” lyder det i en meddelelse fra Microsoft i søndags.

Læs også: Microsoft vil købe TikTok - modvillig Trump giver grønt lys efter telefonsamtale med Satya Nadella

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS