TikTok planlægger at investere milliarder i nyt europæisk datacenter

Kinesiske TikTok har planer åbne sit første europæiske datacenter. Det bliver annonceret i kølvandet på nogle dramatiske uger for appen, der er blevet truet med et forbud i USA og nu overvejer at sælge dele af sin forretning til Microsoft.

Artikel top billede

Den kinesisk ejede video-app TikTok planlægger at åbne sit første europæiske datacenter. Det meddelte TikTok torsdag.

Det nye datacenter vil blive placeret i Irland, hvor selskabet allerede i dag har et kontor.

Datacenteret vil ifølge TikTok repræsentere en investering til en værdi på 3,1 milliarder kroner og selskabet hævder, at datacenteret tilmed vil tilføre et trecifret antal nye arbejdspladser.

”Der er tale om en investering på 420 millioner euro, der vil skabe hundredvis af nye job. Med et nyt banebrydende fysisk og netværksbaseret sikkerhedssystem kommer det til at spille en nøglerolle i vores forbedrede beskyttelse af vores brugers data,” siger Roland Cloutier, der er sikkerheds- og informationsdirektør for TikTok.

Annonceringen af det nye datacenter kommer efter et par dramatisk uger, hvor truslen om et snarligt forbud mod Tiktok i USA har fået appens moderskab Bytedance til at overveje at sælge appens forretninger i USA, Canada, Australien og New Zealand, til den amerikanske it-gigant Microsoft.

“Microsoft vil sikre, at alle private data om TikToks amerikanske brugere bliver overflyttet til og forbliver i USA. Microsoft vil sikre, at al data, der for nuværende lagres uden for USA, bliver slettet fra servere uden for dette land, efter de er blevet overført,” lyder det i en meddelelse fra Microsoft i søndags.

Læs også: Microsoft vil købe TikTok - modvillig Trump giver grønt lys efter telefonsamtale med Satya Nadella

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg