Tidligere dansk Europol-chef: Coronakrisen har været god for it-sikkerhedscheferne

Coronakrisen har katapulteret virksomhedernes CISO'er ind på direktionsgangen, mener den danske formand for World Economic Forums advisory board for cybersikkerhed.

Artikel top billede

Coronakrisen har trukket et spor af dødsfald og økonomisk kaos efter sig, men den har også været godt for i hvert fald én ting: It-sikkerheden.

Sådan lyder det fra Troels Ørting, der er formand for World Economic Forums cybersikkerheds-udvalg.

Coronakrisen har nemlig tvunget mange virksomheder til at øge fokus på deres digitale sikkerhed og dermed på it-sikkerhedschefen, siger Ørting, der tidligere har været chef for Europols cybersikkerhedsafdeling.

Læs også: SMV'er bliver ignoreret af it-sikkerhedsselskaber: “Markedet for hacking er så stort, at ingen gider interessere sig for Danmark”

I mange organisationer er it-sikkerhedschefen placeret under it-chefen, men ifølge Wall Street Journal har coronakrisen fået mange virksomheder til at bede it-sikkerhedenschefen om at rapportere direkte til direktionen.

Og det er et kæmpe løft af it-sikkerheden, mener den danske sikkerhedschef.

"Du ser fødslen af en helt ny type af senior security executives efter det her. De har bevist at de er nødt til at have plads om bordet, når der skal diskuteres marketing, salg og finansiering. Du kan ikke bare begrave dem fire niveauer længere nede i organisationen," siger Troels Ørting til avisen.

Dermed forudser han, at placeringen i direktionen bliver permanent for mange CISO'er efter coronakrisen.

Læs også: Tidligere cyberchef for Europol advarer mod nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: “Jeg er bange for, at Danmark ender ligesom Rusland og Kina”

Læses lige nu

    Annonce

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Statens IT

    Teamleder til SAP kompetencecenter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S