Tidligere dansk Europol-chef: Coronakrisen har været god for it-sikkerhedscheferne

Coronakrisen har katapulteret virksomhedernes CISO'er ind på direktionsgangen, mener den danske formand for World Economic Forums advisory board for cybersikkerhed.

Artikel top billede

Coronakrisen har trukket et spor af dødsfald og økonomisk kaos efter sig, men den har også været godt for i hvert fald én ting: It-sikkerheden.

Sådan lyder det fra Troels Ørting, der er formand for World Economic Forums cybersikkerheds-udvalg.

Coronakrisen har nemlig tvunget mange virksomheder til at øge fokus på deres digitale sikkerhed og dermed på it-sikkerhedschefen, siger Ørting, der tidligere har været chef for Europols cybersikkerhedsafdeling.

Læs også: SMV'er bliver ignoreret af it-sikkerhedsselskaber: “Markedet for hacking er så stort, at ingen gider interessere sig for Danmark”

I mange organisationer er it-sikkerhedschefen placeret under it-chefen, men ifølge Wall Street Journal har coronakrisen fået mange virksomheder til at bede it-sikkerhedenschefen om at rapportere direkte til direktionen.

Og det er et kæmpe løft af it-sikkerheden, mener den danske sikkerhedschef.

"Du ser fødslen af en helt ny type af senior security executives efter det her. De har bevist at de er nødt til at have plads om bordet, når der skal diskuteres marketing, salg og finansiering. Du kan ikke bare begrave dem fire niveauer længere nede i organisationen," siger Troels Ørting til avisen.

Dermed forudser han, at placeringen i direktionen bliver permanent for mange CISO'er efter coronakrisen.

Læs også: Tidligere cyberchef for Europol advarer mod nye beføjelser til Center for Cybersikkerhed: “Jeg er bange for, at Danmark ender ligesom Rusland og Kina”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS