Dansk bank-app sætter jagten ind på erhvervskunder: "Der er jo ingen konkurrence på markedet"

Den danske fintech-app Lunar satser nu på erhvervsmedarbejdet med et tilbud til små danske virksomheder, og tilbyder lån og betalingsservices gennem Apple og Google Pay.

Artikel top billede

Lunar Business er navnet på en ny satsning for bank-app'en Lunar, der nu vil erobre markedet for mindre virksomheder og iværksættere.

For 1.980 kroner om året er der adgang til Lunars erhvervskonti, der giver adgang til en digital konto med et Visa-kort, adgang til en række regnskabsprogrammer samt lån og betalingsservices og lån gennem Apple Pay, Google Pay.

Det skriver Finans.

"Vi holder meget af vores privatkunder, men jeg tror faktisk, at vi har det største potentiale inden for erhverv. Mange små erhvervsdrivende oplever udfordringer i traditionelle banker af forskellige årsager. Så vi har en stor tro på satsningen, for der er jo ingen konkurrence på markedet," siger Peter Smith, bankdirektør i Lunar til mediet.

Læs også: Lunar Way får banklicens og henter kapitalindsprøjtning på 195 millioner: "Det svarer til at starte i fjerde division og så arbejde sig op til finalen i Champions League"

Indtil videre har 2.500 kunder meddelt, at de er interesseret i den nye erhvervsmodel.

Lunar har indtil nu alene henvendt sig til yngre privatkunder, og fik sidste år en banklicens, som den første fintech-virksomhed.

Den danske bank-app blev stiftet i 2015, men har allerede mere end 100 medarbejdere og hentede sidste år en investering 195 millioner kroner.

Læs også: Saxo Banks tidligere betalingsplatform opnår banklicens

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect