Saxo Banks tidligere betalingsplatform opnår banklicens

Banking Circle sikrer sig en banklicens mindre end to år efter Saxo Bank solgte selskabet. Samtidig åbner selskabet sit hovedkvarter i Luxembourg.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den tidigere Saxo Bank-betalingsplatform Banking Circle, som har kontorer i Storbritannien, Tyskland, Holland og Danmark, har opnået banklicens fra Commission de Surveillance du Secteur Financier i Luxembourg.

I samme ombæring åbner selskabet, der i 2018 blev overtaget af kapitalfondene EQT VIII og EQT Ventures i fællesskab med selskabets stiftere, 27. februar officielt sit hovedkvarter i Luxembourg.

Det oplyser Banking Circle i en meddelelse til Computerworld.

"I de sidste fire år har vi bygget en finansiel infrastruktur, som mange betalingsvirksomheder og banker har taget til sig, når det gælder håndtering af deres betalinger på tværs af grænser. Vi har også tacklet den begrænsede adgang til midler for små og mellemstore virksomheder med vores udlånsløsninger," lyder det i meddelelsen fra Anders la Cour, der både er administrerende direktør og medstifter af Banking Circle.

Læs også: Regnskabsprogrammet Billy får vigtig tilladelse af Finanstilsynet

Central mål for selskabet at skaffe banklicens

Banking Circle blev stiftet i 2013 og udbyder en platform af højteknologisk betalingsinfrastruktur, der forsimpler og effektiviserer internationale betalinger for betalingsvirksomheder og banker.

Løsningen blev lanceret i 2015, og Banking Circle håndterer i dag 80 milliarder euro i løbende årlige betalingsmængder.

Tildelingen af banklicens er et nøglepunkt i forhold til selskabets videre udvikling, ifølge topchefen.

"At sikre en banklicens i Europa var altid et centralt mål i udviklingen af ​​Banking Circle. Vi kan nu udvide udbuddet af tjenester til udbydere af finansielle tjenester samt udvide de geografiske områder, hvor vi kan operere," lyder det videre fra Anders la Cour i meddelelsen.

Saxo Banks frasalg af selskabet blev endeligt gennemført i efteåret 2018.

Ingen af parterne oplyste prisen, men Banking Circle blev dengang anslået til at have en værdi på to milliarder kroner af Børsen.

Læs også: Lunar Way får banklicens og henter kapitalindsprøjtning på 195 millioner: "Det svarer til at starte i fjerde division og så arbejde sig op til finalen i Champions League"

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS