Bogserie: Nyt på vej i ambitiøs og succesfuld fantasyserie

Bind fire er endelig på vej i den succesfulde serie The Stormlight Archive af Brandon Sanderson, hvilket millioner af fans allerede glæder sig svært til. Har man ikke læst de første tre bøger, så er der gode ting i vente.

Artikel top billede

De fleste fantasyfortællinger foregår i middelalderverdener, der i store træk ligner vores egen. Der er heste og okser overalt, planter og træer opfører sig, som de skal – og naturlovene er nogenlunde velopdragne og forudsigelige.

Sådan er det ikke helt i serien The Stormlight Archive af Brandon Sanderson.

Bogserien udspiller sig i en verden, Roshar, hvor vogne og krigsmateriel trækkes af en slags skaldyr, der mest af alt ligner enorme biller. Der er små ånder i og omkring alt, og der flyver ål (!) rundt på himlen.

De mest magtfulde riddere har rustninger, der giver dem superkræfter og sværd, der skærer gennem både fjender og klippesten, som var det smør. Når disse überkrigere tager på trofæjagt, prøver de kræfter med 15 meter høje dræberkrabber.

Udvalgte mystikere trækker energi fra lysende ædelsten, der lades op af usandsynligt kraftfulde tordenstorme. Denne energi bruger mystikerne til at manipulere med materialer og eksempelvis omdanne sten til brød eller til at bygge hele byer.

De hyppige og dødbringende storme har i øvrigt været katalysator for en evolutionær udvikling, hvor både dyr og planter trækker sig ind i deres beskyttende skaller, når det blæser op.

Brandon Sanderson har skabt en gennemført og troværdig verden, der på den ene side er unik, kompleks og fascinerende. På den anden side føles den heller ikke blot som et trippet og nørdekonget skoleridt, hvor alt pr. definition bare skal være mærkeligt og anderledes.

Det er med til at gøre Roshar til et spændende og facinerende bekendtskab – og en verden, man virkelig sætter pris på at lære mere om undervejs i de ganske omfangsrige bøger.

Særligt i første bind skal man være klar til at lægge lidt kræfter i at komme ind i historien; den skal lige op i gear, og der er meget nyt at holde rede på. Men når intrigen fænger, er den fængslende og spændende.

Man følger indledningsvis en desillusioneret soldat, der nu er blevet slave, samt en ung kvinde fra en svært gældsplaget familie. Dertil en legendarisk krigsherre, der får mystiske syner og epilepsilignende anfald, når stormene rammer – og som er ved at være ked af at skulle slås hele tiden.

Rækken af bipersoner er også lang og mangeartet. Her er blandt andet en paranoid og ikke specielt begavet monark, en kættersk adelskvinde med akademiske ambitioner og en ekstremt effektiv (men også smådeprimeret) snigmorder, der kan manipulere hæmningsløst med naturlovene. For blot at nævne nogle få.

Første bind bærer titlen The Way of Kings, og The Stormlight Archive nævnes med rette ofte som en af de mest vellykkede, nytænkende og fascinerende serier i moderne fantasylitteratur.

De første tre bind har høstet massiv ros, er solgt i millionoplag gennem de seneste ti år og har samlet en omfattende og dedikeret fanskare verden over.

Så man kan roligt gå ud fra, at også nummer fire i rækken – Rhythm of War – bliver en bragende succes, når den udkommer 17. november.

Første bind i serien er oversat til dansk og udgivet i to bind under titlen ”En konges vej.”

Titel: The Stormlight Archive (første bind er The Way of Kings). Forfatter: Brandon Sanderson. Udgivelse: Fjerde bind udkommer 17. november.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura