TDC-ejer planlagde systematisk plyndring af den danske statskasse - fortryder nu

Den australske storbank Macquarie, der er storaktionær i TDC, forsøgte at få udbetalt refusion af den samme udbytteskat flere gange.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den australske storaktionær i TDC, storbanken Macquarie, planlagde en direkte plyndring af den danske statskasse ved at forsøge at få udbetalt refusion af den samme udbytteskat flere gange.

Sådan lyder det hos både DR og Børsen.

Ifølge de to medier forsøgte Macquarie at gennemføre to store aktiehandler med TDC-aktier og Carlsberg-aktier med henblik på at teste, om det var muligt at få refunderet udbytteskatten flere gange på de samme handler.

Børsen skriver, at Macquarie i flere år arbejdede målrettet på at udvikle en model, der skulle gøre det muligt for flere parter i en handel at få refunderet den samme udbytteskat flere gange.

Macquarie efterforskes for tiden i Tyskland for at have deltaget i en lignende plyndring.

DR skriver, at Macquarie i testhandler lånte aktier og solgte dem videre omkring udbyttedagen i en model, der gjorde, at både udlåner og køber af aktierne kunne kræve udbytteskat refunderet.

I dag fortryder australierne angiveligt forsøgene, selv om banken fastholder, at alt er foregået inden for den daværende lovgivnings rammer.

I hvert fald meddeler Macquarie til DR i et skriftligt svar følgende:

“Når vi gør noget forkert, eller når regler og forventninger ændrer sig, er vi altid villige til at løse alle problemer og ændre vores tilgang. Macquarie fortryder vores historiske involvering og har taget skridt for at sikre, at denne type aktivitet ikke længere foregår.”

Macquaries var også ved overtagelsen af TDC i 2018 involveret i skattesagerne i Tyskland, og selskabets indtræden i ejerkredsen af nationalklenodiet TDC vakte dengang bekymring.

Det kan du læse mere om her: TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Læs også:

TDC-ejeren Macquaries rolle i udbytteskat-sag vækker uro hos de øvrige TDC-ejere: Forlanger redegørelse

TDC-ejeren Macquarie har samarbejdet med hovedmistænkt i kæmpe skattesag

Pensionskasser i TDC-konsortium vil ikke indgå flere samarbejder med Macquarie - men skatteskandale får ikke konsekvenser for TDC-ejerskabet

Enhedslisten kalder ministre i samråd om TDC-medejers rolle i kæmpe skatteskandale

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,