TDC-ejer planlagde systematisk plyndring af den danske statskasse - fortryder nu

Den australske storbank Macquarie, der er storaktionær i TDC, forsøgte at få udbetalt refusion af den samme udbytteskat flere gange.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den australske storaktionær i TDC, storbanken Macquarie, planlagde en direkte plyndring af den danske statskasse ved at forsøge at få udbetalt refusion af den samme udbytteskat flere gange.

Sådan lyder det hos både DR og Børsen.

Ifølge de to medier forsøgte Macquarie at gennemføre to store aktiehandler med TDC-aktier og Carlsberg-aktier med henblik på at teste, om det var muligt at få refunderet udbytteskatten flere gange på de samme handler.

Børsen skriver, at Macquarie i flere år arbejdede målrettet på at udvikle en model, der skulle gøre det muligt for flere parter i en handel at få refunderet den samme udbytteskat flere gange.

Macquarie efterforskes for tiden i Tyskland for at have deltaget i en lignende plyndring.

DR skriver, at Macquarie i testhandler lånte aktier og solgte dem videre omkring udbyttedagen i en model, der gjorde, at både udlåner og køber af aktierne kunne kræve udbytteskat refunderet.

I dag fortryder australierne angiveligt forsøgene, selv om banken fastholder, at alt er foregået inden for den daværende lovgivnings rammer.

I hvert fald meddeler Macquarie til DR i et skriftligt svar følgende:

“Når vi gør noget forkert, eller når regler og forventninger ændrer sig, er vi altid villige til at løse alle problemer og ændre vores tilgang. Macquarie fortryder vores historiske involvering og har taget skridt for at sikre, at denne type aktivitet ikke længere foregår.”

Macquaries var også ved overtagelsen af TDC i 2018 involveret i skattesagerne i Tyskland, og selskabets indtræden i ejerkredsen af nationalklenodiet TDC vakte dengang bekymring.

Det kan du læse mere om her: TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Læs også:

TDC-ejeren Macquaries rolle i udbytteskat-sag vækker uro hos de øvrige TDC-ejere: Forlanger redegørelse

TDC-ejeren Macquarie har samarbejdet med hovedmistænkt i kæmpe skattesag

Pensionskasser i TDC-konsortium vil ikke indgå flere samarbejder med Macquarie - men skatteskandale får ikke konsekvenser for TDC-ejerskabet

Enhedslisten kalder ministre i samråd om TDC-medejers rolle i kæmpe skatteskandale

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse