EU vil kunne tvangsopslitte tech-giganter som er ‘too big to care’

EU er bekymret over, at tech-giganter kan blive så store, at de bliver ‘too big to care’ og vil i gang med at sikre, at EU kan tvangsopsplitte dem eller tvinge dem til frasalg i EU.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU skal kunne tvangsopslitte tech-giganterne eller tvinge dem til at sælge dele af deres europæiske forretninger.

Sådan lyder det fra EU’s kommissær for indre markeder, franskmanden Thierry Breton, der nu ifølge Financial Times har foreslået, at EU formulerer regler, som kan sikre disse voldsomme sanktioner, hvis tech-selskaberne bliver så dominerende, at det rammer forbrugere eller konkurrencen på markedet.

Ifølge Thierry Breton skal muligheden for tvangsopsplitning i givet fald alene anvendes i ekstreme tilfælde.

Ligeledes foreslår han, at EU sikrer sig muligheden for helt at udelukke store tech-selskaber fra at operere på bestemte markeder.

Avisen skriver, at EU overvejer at indføre et rating-system for virksomheders opførsel inden for eksempelvis skatte-betalinger og hastigheden, hvormed de fjerner ulovligt indhold.

“Der er en fornemmelse blandt slutbrugerne af disse platforme, at de er blevet ‘too big to care,’” siger Thierry Breton til avisen.

Han sammenligner de store tech-selskabers magt med den magt, som finans-sektoren havde før finanssektoren brød sammen og udløse den store finanskrise i 2008.

Derfor bør lovgiverne nu sikre, at de bliver tøjlet på samme måde, som finansektoren blev tøjlet i kølvandet på finanskrisen.

Læs også:

EU pønser på at skabe et særligt indre marked for data - skal anvendes som våben mod de store amerikanske tech-giganter

Facebook, Google og Twitter i brev til EU: Vil ikke holdes ansvarlig for indhold

Ny lov sikrer virksomheder flere rettigheder overfor digitale platforme

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S