Microsoft køber en af verdens største spil-selskaber: Overtager Bethesda Softworks for 46 milliarder kroner

Microsoft overtager to af verdens største spil-selskaber, ZeniMax Media og Bethesda Softworks, der står bag spil-successer som Doom, Fallout og Elder Scrolls.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen) (Foto: Dan Jensen)

Microsoft tager et kvantespring ind på markedet for pc-spil og gaming. Selskabet køber nemlig spil-giganten ZeniMax Media samt spil-udvikleren og -distributøren Bethesda Softworks.

Microsoft lægger 7,5 milliarder dollar i kontanter på bordet for selskaberne, der er blandt verdens allerstørste inden for pc-spil.

Bethesda Softworks har været med stort set siden computerspillenes barndom, i det selskabet blev grundlagt i 1984.

Det står bag en hel stribe klassikere, herunder Elder Scrolls, Fallout, Quake, Wolfenstein og Doom.

“Med Bethesda kommer en imponerende portefølje af spil, teknologi og talent samt en lang track record af store kommercielle successer til Xbox,” lyder det fra Microsoft.

Microsoft peger på, at gaming er blevet den hurtigst-voksende og største genre i den globale underholdnings-industri med en forventet omsætning på 200 milliarder dollar i 2021 verden over.

Det er en industri, som Microsoft vil være en aktiv medspiller i. Selskabets ambitioner strækker sig således langt videre end som leverandør af Xbox-spilkonsollerne.

Microsoft lancerede for få dage siden således en helt ny cloud-baseret gaming-tjeneste, og det er planen, at de nye kommende spil under Microsofts vinger skal lanceres ad denne vej.

Du kan læse mere om dette opkøb her: Microsoft er klar med cloud ny gaming-tjeneste med 150 spil: Spil selv de tungeste spil på din gamle Android

“Spil er den primære vækstmotor inden for gaming, og det er spil, der er brændstoffet i de nye cloud-gaming tjenester,” lyder det fra Microsoft.

Microsoft sigter med købet efter at lancere kommende spil fra Bethesda på sin nye cloud-tjeneste samme dag, som de lanceres til Xbox og pc.

“Gaming er den mest ekspansive kategori i underholdnings-industrien, hvor mennesker overalt spiller for at være sammen, socialisere og lege med deres venner,” siger Satya Nadella.

Med opkøbet følger 2.300 medarbejdere over hele verden i samtlige divisioner og afdelinger, der tæller Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog og Roundhouse Studios.

Læs også:

Microsoft satser hårdt på konsolfremtiden med sin nye Xbox-kollektion

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job