Facebooks tilsynsråd går snart i arbejdstøjet: Her er planen ifølge Helle Thorning-Schmidt

Facebooks tilsynsråd, med Helle Thorning-Schmidt ombord, gør klar til at trække i arbejdstøjet. Sammen med rådet har hun mandat til at omstøde beslutninger taget af selveste Mark Zuckerberg. Her forklarer den tidligere danske statsminister, hvordan rådet vil lægge ud.

Artikel top billede

Midt i oktober går Facebooks nye tilsynsråd i luften.

Blandt 20 mere eller mindre kendte profiler findes den tidligere danske statsminister, Helle Thorning Schmidt.

Tilsynsrådet har mandat til at fjerne indhold fra Facebooks platform, hvis det vurderes at være modstridende i forhold til retningslinjerne.

Mandatet stærkker sig så langt, at de kan omstøde beslutninger taget af stifter og CEO Mark Zuckerberg.

Helle Thorning Schmidt fortæller til BBC, at rådet formentligt lægger ud med en stille start.

"Vi vil være i stand til at se på problemstillinger, der opstår i forbindelse med den amerikanske præsidentvalg og efter valget," fortæller hun til mediet og fortsætter:

"Men hvis Facebook tager noget ned eller efterlader noget oppe dagen efter valget, så kommer der ikke en omstødelse efterfølgende. Det er ikke derfor, vi er her. Vi er her for at tage principielle beslutninger og gøre fornuftige overvejelser."

Hun tilføjer, at Facebook-tilsynet er i stand til at behandle "hastesager", men at det ikke er at foretrække i den første tid.

Facebook-tilsyn med stor fond i ryggen

Tidligere på ugen fortalte Nick Clegg, direktør for Global Affairs hos Facebook, til Financial Times, at hvis der opstår "ekstremt kaos," i forbindelse med et valgresultat, der bliver udfordret, så vil tilsynsrådet gå mere aggressivt til værks med mere "signifikante restriktioner af indholds-cirkulationen på vores platform."

Det nye Facebook-tilsyn får en fond i ryggen på 130 millioner dollar eller omkring 897 millioner kroner til at udføre sit arbejde for. Lønningerne for medlemmer er dog ukendt.

Det kan du læse mere om her: Helle Thorning-Schmidt tjener millioner på ny Facebook-tjans

Tilsynesrådet skal servicere Facebook som et ufahængigt organ, og vil derfor selv bestemme, hvilke sager der skal undersøges.

Arbejdet vil dække Facebooks platform såvel som den udbredte billed-app Instagram, Som Facebook ejer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura