USA advarer selskaber mod at samarbejde med Kinas største chip-producent

Samarbejde med Kinas størte chip-producent kan føre til, at ens produkter ender hos det kinesiske militær, lyder advarslen fra USA.

Artikel top billede

USA advarer de amerikanske chip-selskaber mod at samarbejde med Kinas største chip-producent, SMIC, og opstiller nu krav om, at amerikanske selskaber skal have særlig godkendelse for at samarbejde med chipselskabet.

Det inkluderer ifølge Wall Street Journal eksport af en række amerikansk producerede produkter til SMIC [som står for Semiconductor Manufacturing International Corp, red]

Ifølge et brev, som det amerikanske handelsministerium udsendte fredag, skyldes kravet, at produkter og løsninger, der leveres til SMIC, kan ende med at blive anvendt til det, der kaldes ‘kinesiske militære aktiviteter.’

Forbuddet kan ende med at blive et alvorligt slag for det kinesiske kæmpeselskab, der risikerer helt at måtte stoppe med at producere halvledere.

Det skyldes, at amerikanske selskaber er storleverandører af det udstyr og de maskiner, der anvendes til produktionen.

Ifølge Wall Street Journal har SMIC en lang række statsstøttede organisationer i sin ejerkreds.

Ikke desto mindre afviser selskabet blankt, at dets produkter anvendes til militær brug i Kina.

“Vi fortsætter den konstruktive og åbne dialog med det amerikanske handelsministerium,” lyder det fra selskabet.

Det fastholder, at det ‘producerer halvledere og leverer services alene til civil og kommerciel brug.’

“Selskabet har ingen forbindelse til det kinesiske militær og producerer ikke til militær brug,” lyder det fra SMIC.

De nye krav fra USA kan også ramme det amerikanske erhvervsliv hårdt.

Amerikanske selskaber sidder i dag på 45 procent af markedet for udstyr til fremstilling af chip. De store leverandører er selskaber som KLA, Lam Research og Applied Materials.

Læs også:

USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Trump-regeringen overvejer at udvide handelsforbud: Chip-producent bliver hårdt ramt

Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Kina vil indføre nye internationale it-sikkerheds-standarder baseret på fakta - ikke politik

Annonce

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S