USA advarer selskaber mod at samarbejde med Kinas største chip-producent

Samarbejde med Kinas størte chip-producent kan føre til, at ens produkter ender hos det kinesiske militær, lyder advarslen fra USA.

Artikel top billede

USA advarer de amerikanske chip-selskaber mod at samarbejde med Kinas største chip-producent, SMIC, og opstiller nu krav om, at amerikanske selskaber skal have særlig godkendelse for at samarbejde med chipselskabet.

Det inkluderer ifølge Wall Street Journal eksport af en række amerikansk producerede produkter til SMIC [som står for Semiconductor Manufacturing International Corp, red]

Ifølge et brev, som det amerikanske handelsministerium udsendte fredag, skyldes kravet, at produkter og løsninger, der leveres til SMIC, kan ende med at blive anvendt til det, der kaldes ‘kinesiske militære aktiviteter.’

Forbuddet kan ende med at blive et alvorligt slag for det kinesiske kæmpeselskab, der risikerer helt at måtte stoppe med at producere halvledere.

Det skyldes, at amerikanske selskaber er storleverandører af det udstyr og de maskiner, der anvendes til produktionen.

Ifølge Wall Street Journal har SMIC en lang række statsstøttede organisationer i sin ejerkreds.

Ikke desto mindre afviser selskabet blankt, at dets produkter anvendes til militær brug i Kina.

“Vi fortsætter den konstruktive og åbne dialog med det amerikanske handelsministerium,” lyder det fra selskabet.

Det fastholder, at det ‘producerer halvledere og leverer services alene til civil og kommerciel brug.’

“Selskabet har ingen forbindelse til det kinesiske militær og producerer ikke til militær brug,” lyder det fra SMIC.

De nye krav fra USA kan også ramme det amerikanske erhvervsliv hårdt.

Amerikanske selskaber sidder i dag på 45 procent af markedet for udstyr til fremstilling af chip. De store leverandører er selskaber som KLA, Lam Research og Applied Materials.

Læs også:

USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Trump-regeringen overvejer at udvide handelsforbud: Chip-producent bliver hårdt ramt

Huawei rykker dele af chip-produktionen hjem til Kina: Nye restriktioner fra USA på vej

Kina vil indføre nye internationale it-sikkerheds-standarder baseret på fakta - ikke politik

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos