Kina vil indføre nye internationale it-sikkerheds-standarder baseret på fakta - ikke politik

Kina vil have formuleret nye internationale it-sikkerhedsstandarder og dæmmet op for den stigende tendens til at ‘politisere’ på it-sikkerhedsområdet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Kina vil have formuleret et sæt nye internationale standarder for it-sikkerhed.

Det sker som en direkte reaktion på USA’s bestræbelser på at køre Kina ud på et sidespor ved at beskylde landet for blandt andet at udgøre en it-sikkerhedsmæssig trussel.

Ifølge den kinesiske udenrigsminister, Wang Yi, er området for tiden præget af det, som han kalder for ‘politiseren.’

Istedet bør det være præget af fakta og lovgivning, siger han.

Han peger på, at politiseren af sikkerheds-området samt det, som han kalder ‘bagvaskelse af andre’ skader de basale normer, der i dag ligger til grund for internationale relationer.

Samtidig “ødelægger det globalt, digital samarbejde og udvikling,” siger Wang Yi.

Ifølge amerikanske Wall Street Journal vil Kina derfor nu have udviklet et sæt internationale regler til håndtering af it-sikkerhed, som “afspejler alle landes vilje og interesser.’

Udenrigsministeren nævner ikke USA ved navn, men hans udmelding kommer efter en række initiativer fra USA, der blandt andet har sat en række store kinesiske tech-firmaer på den sorte liste og forbudt amerikanske virksomheder at handle med dem.

Trusler mod national sikkerhed

USA har således udpeget en række kinesiske virksomheder og løsninger som trusler mod den nationale sikkerhed. De tæller TikTok, WeChat, Huawei, SMIC og flere andre.

USA lancerede for en måneds tid siden det såkaldte Clean Network-program, der har til hensigt at rydde kinesiske leverandører ud af det amerikanske tele-netværk.

Det kan du læse mere om her: USA gør klar til at lukke af for Kina: Vil rense ud med kæmpe-kampagnen ‘Clean Networks’

Kineserne kalder det nye initiativ for ‘Global Initiative on Data Security.’

Kina opfordrer med lanceringen alle lande til at håndtere data-sikkerhed på en ‘fyldestgørende, objektiv og fakta-baseret måde.’

Du kan læse mere om de kinesiske planer hos det kinesiske udenrigsministerium her: Global Initiative on Data Security.

Læs også:

Kæmpe søkabel på 12.800 kilometer kan ende som en død sild

Nyt omfattende USA-forbud kan blive ‘dødbringende slag’ mod Huawei

Kina udvider sin ‘Great Firewall:” Blokerer nu for al krypteret HTTPS-trafik

Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S