It-koks for milliarder af skattekroner spøger i statens samlede regnskab: "Hovedparten af pengene er et eller andet sted, men Skat kan ikke dokumentere, hvor de er"

Milliarder af kroner er allerede brændt af på at hive skatteforvaltningens it-landskab ind i en moderne tidsalder. Men der er stadig lang vej endnu, hvor statens samlede regnskab er udfordret og systemet til de nye ejendomsvurderinger fortsat lader vente på sig. "Der er mange it-problemer, og det går desværre også ud over det samlede statsregnskab," siger formand for Statsrevisorerne.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Konsekvenserne af de store it-problemer hos skattevæsenet
  • Hvorfor der er nødt til at blive taget forbehold i statsregnskabet
  • Formand for Statsrevisorernes analyse af problemerne
  • Om skatteborgernes penge er blevet brugt effektivt ifølge statsrevisoren
1.187
6 min
Siden 1849 har Statsrevisorerne, bestemt i grundloven, gennemgået statens regnskaber og overvåget, at borgernes penge bruges, som Folketinget nu også har besluttet.

De seks nuværende Statsrevisorer med formand Henrik Thorup (DF) i spidsen skal med andre ord holde øje med, at skattekronerne forvaltes så fornuftigt og effektivt som muligt.

Deres opgave udfordres dog for tiden af det faktum, at Skatteministeriet har voldsomme problemer med et gammelt it-landskab.

Situationen er så kritisk, at Rigsrevisionen, der står for at udføre den statslige revision, de seneste tre år i træk har taget forbehold for skatter og afgifters rigtighed i statsregnskabet.

Læses lige nu

    Semler IT

    Power Platform Specialist til Semler IT

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S