I ellevte time: Google forlænger gratis brug af Meet frem til udgangen af marts næste år

Blot en enkelt dag før udløbet forlænger Google den gratis brug af Meet med et halvt år.

Artikel top billede

Det har i et stykke tid ligget i kortene, at Google fra og med 1. oktober igen ville begynde at tage penge for den fulde brug af mulighederne i Google Meet.

Faktisk fastholdte Google for ganske få dage siden de oprindelige planer, hvilket du kan læse mere om her: Om få dage lukker Google for ubegrænset gratis brug af Google Meet.

Men nu vender selskabet på en tallerken: I ellevte time har Google besluttet sig for at forlænge den gratis anvendelse af Google Meet med et halvt år, nemlig frem til marts.

“Vi ønsker at fortsætte med at hjælpe dem, der har brug for Meet til at være i kontakt med hinanden i de kommende måneder,” lyder det fra Google i en blogpost.

Her skriver Google, at det således frem til udgangen af marts 2021 vil være muligt at foretage gratis opkald på op til 24 timer i Google Meet for alle Google-brugere, der har en Gmail-konto.

“Vi har også tilføjet en masse nye funktioner, så det bliver mere sjovt og mere produktivt at anvende Meet,” lyder det fra Google.

Du finder hele blog-posten fra Google her.

Computerworlds amerikanske nyhedsbureau peger dog på, at det ser ud til, at Google samtidig fjerner den gratis mulighed for at optage og arkivere Meet-samtaler i Google Drive.

Læs også:

Google vil repositionere Gmail som direkte konkurrent til Teams, Slack og Zoom

Kampen om videomøder spidser til: Machine learning kan nu fjerne lyden af barnegråd og knitrende chips-poser fra Google Meet

Slut med at betale: Google åbner for gratis brug af Google Meet

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job