Samsungs indtjening står til at stige med 58 procent: Nyder godt af Huaweis nedtur

Samsungs i forvejen betydelige indtjening er steget med 60 procent på et år, og selskabet forventer yderligere vækst i den kommende tid.

Artikel top billede

Samsungs indtjening i seneste kvartal står til at stige markant med ikke mindre end 58 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Det oplyser Samsung i en forhånds-meddelelse frem mod offentliggørelsen af selskabets regnskab for kvartalet juli-september senere på måneden.

Samsung forventer, at indtjeningen kommer til a tlande på 10,6 milliarder dollar, hvilket er hele 26 procent over markedets forventninger.

Selskabet forventer, at omsætningen vil lande på 57 milliarder dollar, hvilket vil svare til en stigning på seks procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Fremgangen tyder på, at Samsung er på vej til at generobre positionen som verdens største producent af smartphones fra kinesiske Huawei, der for alvor er begyndt at mærke konsekvenserne af den amerikanske modstand og de amerikanske sanktioner, som selskabet har været genstand for i de senere år.

Læs også:

Samsung og SK Hynix stopper med at levere chips til Huawei om få dage

USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Huawei vil lancere eget styresystem i 2021

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S