Samsungs indtjening står til at stige med 58 procent: Nyder godt af Huaweis nedtur

Samsungs i forvejen betydelige indtjening er steget med 60 procent på et år, og selskabet forventer yderligere vækst i den kommende tid.

Artikel top billede

Samsungs indtjening i seneste kvartal står til at stige markant med ikke mindre end 58 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Det oplyser Samsung i en forhånds-meddelelse frem mod offentliggørelsen af selskabets regnskab for kvartalet juli-september senere på måneden.

Samsung forventer, at indtjeningen kommer til a tlande på 10,6 milliarder dollar, hvilket er hele 26 procent over markedets forventninger.

Selskabet forventer, at omsætningen vil lande på 57 milliarder dollar, hvilket vil svare til en stigning på seks procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Fremgangen tyder på, at Samsung er på vej til at generobre positionen som verdens største producent af smartphones fra kinesiske Huawei, der for alvor er begyndt at mærke konsekvenserne af den amerikanske modstand og de amerikanske sanktioner, som selskabet har været genstand for i de senere år.

Læs også:

Samsung og SK Hynix stopper med at levere chips til Huawei om få dage

USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Huawei vil lancere eget styresystem i 2021

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S