Samsungs indtjening står til at stige med 58 procent: Nyder godt af Huaweis nedtur

Samsungs i forvejen betydelige indtjening er steget med 60 procent på et år, og selskabet forventer yderligere vækst i den kommende tid.

Artikel top billede

Samsungs indtjening i seneste kvartal står til at stige markant med ikke mindre end 58 procent i forhold til samme kvartal i fjor.

Det oplyser Samsung i en forhånds-meddelelse frem mod offentliggørelsen af selskabets regnskab for kvartalet juli-september senere på måneden.

Samsung forventer, at indtjeningen kommer til a tlande på 10,6 milliarder dollar, hvilket er hele 26 procent over markedets forventninger.

Selskabet forventer, at omsætningen vil lande på 57 milliarder dollar, hvilket vil svare til en stigning på seks procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Fremgangen tyder på, at Samsung er på vej til at generobre positionen som verdens største producent af smartphones fra kinesiske Huawei, der for alvor er begyndt at mærke konsekvenserne af den amerikanske modstand og de amerikanske sanktioner, som selskabet har været genstand for i de senere år.

Læs også:

Samsung og SK Hynix stopper med at levere chips til Huawei om få dage

USA vil betale 10 milliarder kroner for at fjerne kinesisk teleudstyr

Huawei vil lancere eget styresystem i 2021

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS