Efter langvarig magtkamp: Nu rejser venturefonden Nordic Eye en kvart milliard kroner

Den danske venturefond Nordic Eye har netop rejst 246 millioner kroner i en ny kapitalrunde. Det sker kort tid efter, at selskabet har afsluttet en lang magtkamp mellem de to stiftede Lars Tvede og Peter Warnøe.

Artikel top billede

"Den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe

Den danske venturefond Nordic Eye har rejst 246 millioner kroner i en ny investeringsrunde. Det skriver Børsen.

Den nye kapitaltilførelse kommer blot få dage efter, at fonden afsluttede et meget omtalt magtopgør mellem de to stiftere Lars Tvede og Peter Warnøe.

Læs også: Warnøe og Lars Tvede indgår forlig i striden om Nordic Eye

Klar med ny investering i robot-virksomhed

Ifølge Børsen er en del af kapitalen allerede blevet brugt på at investere yderligere 75 millioner kroner i robotselskabet Blue Ocean Robotics, hvilket betyder, at Nordic Eye nu ejer 23 procent af selskabet.

“Vores første fond er allerede fuldt investeret, og den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe til Børsen.

Som led i forliget, der afsluttede magtkampen i Nordic Eye, kan Peter Warnøe fortsætte i selskabet, mens Lars Tvede stopper som partner i selskabet. Lars Tvede beholder dog sin ejerandel, hvilket sikrer, at han stadigvæk kan få del i fremtidige gevinster fra selskabet.

Udover Blue Ocean Robotics har Nordic Eye blandt andet også investeret i selskaber som Airhelp, Coinify og Tattoodo.

Læs også:
Den danske rigmand Lars Tvede løfter sløret for sine investeringer: Sådan finder han de mest lovende it-selskaber

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub