Efter langvarig magtkamp: Nu rejser venturefonden Nordic Eye en kvart milliard kroner

Den danske venturefond Nordic Eye har netop rejst 246 millioner kroner i en ny kapitalrunde. Det sker kort tid efter, at selskabet har afsluttet en lang magtkamp mellem de to stiftede Lars Tvede og Peter Warnøe.

Artikel top billede

"Den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe

Den danske venturefond Nordic Eye har rejst 246 millioner kroner i en ny investeringsrunde. Det skriver Børsen.

Den nye kapitaltilførelse kommer blot få dage efter, at fonden afsluttede et meget omtalt magtopgør mellem de to stiftere Lars Tvede og Peter Warnøe.

Læs også: Warnøe og Lars Tvede indgår forlig i striden om Nordic Eye

Klar med ny investering i robot-virksomhed

Ifølge Børsen er en del af kapitalen allerede blevet brugt på at investere yderligere 75 millioner kroner i robotselskabet Blue Ocean Robotics, hvilket betyder, at Nordic Eye nu ejer 23 procent af selskabet.

“Vores første fond er allerede fuldt investeret, og den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe til Børsen.

Som led i forliget, der afsluttede magtkampen i Nordic Eye, kan Peter Warnøe fortsætte i selskabet, mens Lars Tvede stopper som partner i selskabet. Lars Tvede beholder dog sin ejerandel, hvilket sikrer, at han stadigvæk kan få del i fremtidige gevinster fra selskabet.

Udover Blue Ocean Robotics har Nordic Eye blandt andet også investeret i selskaber som Airhelp, Coinify og Tattoodo.

Læs også:
Den danske rigmand Lars Tvede løfter sløret for sine investeringer: Sådan finder han de mest lovende it-selskaber

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet