Efter langvarig magtkamp: Nu rejser venturefonden Nordic Eye en kvart milliard kroner

Den danske venturefond Nordic Eye har netop rejst 246 millioner kroner i en ny kapitalrunde. Det sker kort tid efter, at selskabet har afsluttet en lang magtkamp mellem de to stiftede Lars Tvede og Peter Warnøe.

Artikel top billede

"Den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe

Den danske venturefond Nordic Eye har rejst 246 millioner kroner i en ny investeringsrunde. Det skriver Børsen.

Den nye kapitaltilførelse kommer blot få dage efter, at fonden afsluttede et meget omtalt magtopgør mellem de to stiftere Lars Tvede og Peter Warnøe.

Læs også: Warnøe og Lars Tvede indgår forlig i striden om Nordic Eye

Klar med ny investering i robot-virksomhed

Ifølge Børsen er en del af kapitalen allerede blevet brugt på at investere yderligere 75 millioner kroner i robotselskabet Blue Ocean Robotics, hvilket betyder, at Nordic Eye nu ejer 23 procent af selskabet.

“Vores første fond er allerede fuldt investeret, og den nye kapitalrejsning er vigtig for, at vi kan gå med som ledende investor i flere af de virksomheder, hvor vi allerede har investeret, og som klarer sig rigtig godt,” siger Peter Warnøe til Børsen.

Som led i forliget, der afsluttede magtkampen i Nordic Eye, kan Peter Warnøe fortsætte i selskabet, mens Lars Tvede stopper som partner i selskabet. Lars Tvede beholder dog sin ejerandel, hvilket sikrer, at han stadigvæk kan få del i fremtidige gevinster fra selskabet.

Udover Blue Ocean Robotics har Nordic Eye blandt andet også investeret i selskaber som Airhelp, Coinify og Tattoodo.

Læs også:
Den danske rigmand Lars Tvede løfter sløret for sine investeringer: Sådan finder han de mest lovende it-selskaber

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect