Politiet bruger ulovligt indsamlet teledata mere end 20 gange om dagen

20 gange dagligt gør politiet brug af de teledata, som man ulovligt indsamler om de danske mobilbrugere i sit efterforskningsarbejde, viser oplysninger fra Anklagemyndigheden.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

EU-domstolen har flere gange kendt politiets brug af teledata for ulovlig. Alligevel fortsætter den praksis.

Informationerne bliver indsamlet fra de danske teleselskaber, og de logningsdata er blevet brugt intet mindre end 7400 gange årligt i gennemsnit siden 2010.

Det skriver Version2.

Det svarer til at politiet i gennemsnit har hentet teledata 20 gange om dagen siden 2010. En praksis som af professor på CBS Law, Søren Sandfeld Jakobsen betegner som masselogning.

"Masselogningen bryder, basalt set, med retten til privatlivets fred," siger Søren Sandfeld Jakobsen til Version2.

Samtidig understreger han, at flere andre lande i EU også vælger at fortsætte med at bruge de ulovligt indsamlede data på trods af EU-dommen.

Læs også: Politiet reagerede alt for sent på Telenors ulovlige udlevering af kundernes data

Så sent som tidligere på måneden fastslog EU-domstolen endnu engang fast at brug af de indsamlede data er ulovligt.

Det fik formand for Telebranchen Jakob Willer til at kræve handling fra regeringen.

“Nu må justitsministeren komme i arbejdstøjet og få revideret de danske regler. Nu kan vi simpelt hen ikke udsætte den revision længere. Det er et must, når regeringen fremlægger sit lovprogram," sagde han til Berlingske.

Læs mere her: EU-domstol sætter stopper for medlemslandes høst af mobildata

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S