Politiet bruger ulovligt indsamlet teledata mere end 20 gange om dagen

20 gange dagligt gør politiet brug af de teledata, som man ulovligt indsamler om de danske mobilbrugere i sit efterforskningsarbejde, viser oplysninger fra Anklagemyndigheden.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

EU-domstolen har flere gange kendt politiets brug af teledata for ulovlig. Alligevel fortsætter den praksis.

Informationerne bliver indsamlet fra de danske teleselskaber, og de logningsdata er blevet brugt intet mindre end 7400 gange årligt i gennemsnit siden 2010.

Det skriver Version2.

Det svarer til at politiet i gennemsnit har hentet teledata 20 gange om dagen siden 2010. En praksis som af professor på CBS Law, Søren Sandfeld Jakobsen betegner som masselogning.

"Masselogningen bryder, basalt set, med retten til privatlivets fred," siger Søren Sandfeld Jakobsen til Version2.

Samtidig understreger han, at flere andre lande i EU også vælger at fortsætte med at bruge de ulovligt indsamlede data på trods af EU-dommen.

Læs også: Politiet reagerede alt for sent på Telenors ulovlige udlevering af kundernes data

Så sent som tidligere på måneden fastslog EU-domstolen endnu engang fast at brug af de indsamlede data er ulovligt.

Det fik formand for Telebranchen Jakob Willer til at kræve handling fra regeringen.

“Nu må justitsministeren komme i arbejdstøjet og få revideret de danske regler. Nu kan vi simpelt hen ikke udsætte den revision længere. Det er et must, når regeringen fremlægger sit lovprogram," sagde han til Berlingske.

Læs mere her: EU-domstol sætter stopper for medlemslandes høst af mobildata

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job