Apple sælger over dobbelt så mange udgaver af iPhone 12 som forgængeren

Det første døgn Apples nyeste iPhone har været til salg har den amerikanske it-virksomhed allerede solgt to millioner eksemplarer af den nye smartphone.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Apples spritnye iPhone 12 har på det første døgn solgt flere eksemplarer end forgængeren.

Ifølge Apple-analytikeren Ming-Chi Kuo har Apple solgt intet mindre end to millioner såkaldte preorder eller forudbestillinger på den nye toptelefon, skriver CNBC.

Det er mere end dobbelt så mange som da selskabet lancerede forgængeren iPhone 11. Den var der kun omkring 800.000 kunder der forudbestilte i løbet af de første 24 timer den blev sat til salg.

Læs også: Seks ting du kan have overset i de nye iPhones

Det er særlig i Kina, hvor der har været stor efterspørgsel på den nye smartphone, der som den første iPhone får adgang til det kommende 5G-netværk.

Det er nemlig også i Kina man er længst med udrulningen af det nye netværk.

Apple stoppede for flere år siden med at offentliggøre de første salgstal på nye produkter. Derfor er det kun et estimat.

Men Ming-Chi Kuo har ifølge CNBC haft stor succes med sine estimater tidligere.

Læs også: Apple kan være på vej med endnu en stor produktpræsentation: Banebrydende Mac er lige på trapperne

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologiens frontløbere i en forandringsfyldt verden

CIO’erne spiller en centrale rolle i at drive moderne virksomheder fremad i en usikker tid.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job