Nu kan du streame dine Xbox spil på iPhone og iPad

Nu kan du spille dine Xbox-spil direkte på din iPhone - men det vil kræve det rette udstyr.

Artikel top billede

Microsoft giver nu sine Xbox One-abonnenter mulighed for at streame spil fra hjemmets konsol og over på iPadens eller iPhonens mere bærbar skærm.

For at kunne spille på Apple-enhederne kræver det, at brugerne henter Microsofts nye Xbox app på Apple App Store og at man ellers har en Xbox-enhed i huset, der kan streames fra.

Funktionen fungerer i samspil med Xbox One, Xbox Series X samt Xbox Series S, skriver netmediet The Verge.

Spil tiltænkt de ældre Xbox 360 og ældre vil dog ikke fungere i samspil med streaming-app’en.

Læs også: Amazon kaster sig ind i gaming-krigen: Lancerer ny spilplatform

Stammer ikke fra skyen

Modsat dedikerede cloud-gamingtjenester som Google Stadia og Nvidias GeForce Now eller Microsofts egen xCloud-tjeneste, bliver spillene ikke streamet fra skyen, men fra den Xbox-konsol man har derhjemme.

Efterfølgende afhænger kvaliteten af det streamede af kvaliteten af ens forbindelse. Xbox-streaming fungerer over både WiFi, 4G- samt 5G-mobilforbindelser.

Ingen af de ovenstående cloud-forbundne tjenester er til at spille indenfor Apples iPhone og iPad økosystemer.

Apple nuværende retningslinjer for sin app-butik, forhindrer tredjeparter i at tilbyde en unik adgang til en streamet spil-platform.

Microsoft og Apple i forhandlinger

Microsoft og Apple er ifølge Xbox-chef Phil Spencer i forhandlinger amgående retningslinjerne for tredjeparter.

Hensigten er på sigt at gøre Microsoft xCloud spil-tjeneste tilgængelig på Apples økosystem.

”Vi vil forpligte os på at få bragt xCloud til alle mobile slutbrugere, inklusive Apples store økosystem,” lyder det fra Microsoft-chefen.

XCloud tjenesten er en del af Microsofts største spil-abonnement kaldet ’Game Pass Ultimate’, som tæller over 150 spil, der alle kan streames på mobilen.

Microsoft og Apple arbejder i forvejen sammen om at bringe Apples TV+ streaming-tjenesten til Xbox.

Se også: Apple TV har kurs mod Microsoft Xbox: Et uventet partnerskab er under opsejling

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network