Mia Wagner stopper som direktør for danske Freeway: Afløses af sin far og sin bror

Topdirektør for Freeway Mia Wagner stopper på posten med udgangen af oktober. I stedet tager Morten Wagner Sr. og Jr. over. Mia Wagner vil i stedet forsætte et "nyt iværksættereventyr," lyder det.

Artikel top billede

Morten Wagner Jr., internet-rigmand og medopfinder af Dating.dk og nu direktør for Freeway-koncernen. Foto: Mikael Rieck.

Mia Wagner stopper som topchef for Freeway efter at have stået i spidsen for koncernen siden 2017.

Hun overgiver i stedet roret til henholdsvis sin far og bror Morten Wagner Sr. og Jr. og vil i stedet forfølge et "nyt iværksættereventyr."

Freeway står bag blandt andet Dating.dk, Plusbog.dk, Studinet.dk og Avisen.dk og er i dag ejet af Morten Wagner Jr. og Morten Wagner Sr.

Mia Wagners bror forklarer, at Mia Wagner i stedet vil søge yderligere mod iværksættermiljøet, hvor Mia Wagner blandt andet har gjort sig som investor i tv-programmet Løvens Hule.

"Vi har fuld forståelse for, at Mia også kan mærke iværksætterblodet banke i årene, og vi ønsker hende alt det bedste og glæder os til at følge hendes nye iværksættereventyr. Mia har været med til at tage Freeway-koncernen til nye højder, og vi glæder os til at fortsætte det gode udviklingsarbejde med alle de spændende virksomheder," lyder det fra Morten Wagner Jr. i en meddelelse.

Læs også: Trods konkurrencen fra Tinder: Dating.dk skovler igen millioner ind

Sammen med to partnere stiftede Morten Wagner Jr. og Sr. Freeway i 1998. I dag består koncernen af 30 forskellige primært webbaserede virksomheder.

De to ejere har i alle årene været en del af bestyrelsen med Morten Wagner Sr. som bestyrelsesformand.

Morten Wagner Sr. ser nu frem til igen at komme tættere på den daglige drift.

"Vi har mange interessante projekter i gang. Dating.dk er i rivende udvikling, og om ganske kort tid går vi for alvor ind i Fintech og lancerer et rigtig spændende projekt. Vores hjerter banker stadig stærkt
for Freeway, og det er skønt igen at være en del af den daglige drift," udtaler han.

Rokaden i ledelsen træder i kraft allerede 1. november 2020.

I 2009 - midt i Freeways storhedstid - bragte Computerworld et stort portræt af Morten Wagner Jr.

Det kan du genlæse her: Dating-kongen: Det er skønt at være millionær

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S