TDC får ny bestyrelsesformand til nytår - indsætter gammel kending fra Storbritannien

TDC skifter ud på formandsposten til nytår, hvor nuværende bestyrelsesformand Bert Nordberg fratræder posten.

Artikel top billede

Bert Nordberg er også bestyrelsesformand for Vestas, og TDC meddeler, at han fratræder for at få mere tid til at hellige sig opgaven med at stå i spidsen for Vestas.

TDC har allerede udnævnt sin nye formand. Det bliver nuværende næstformand Mike Parton, der til nytår indtræder som ny formand for selskabet.

Svenske Bert Nordberg og britiske Mike Parton indtrådte på de to øverste poster i TDC’s bestyrelse 1. august 2018, efter selskabet var blevet overtaget en række danske pensionskasser samt den australske finansbank Macquarie.

I forbindelse med overtagelsen fratrådte TDC’s daværende formand Pierre Danon sammen med en helt stribe bestyrelsesmedlemmer.

Ind kom i stedet en række nye bestyrelsesmedlemmer som repræsentanter for selskabets nye ejere - herunder altså Mike Parton, der indtrådte som repræsentant for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

Mike Parton blev her valgt som formand for TDC.

Det kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse.

Det skete dog med det erklærede ønske, at der skulle findes en dansk formand for selskabet.

Det kan du læse mere om her:

Et par måneder senere blev svenske Bert Nordberg så hentet ind som formand, hvor han afløste Mike Parton, der formelt kun nåede at have formandsposten i nogle uger.

Det kan du læse mere om her: TDC henter ny bestyrelsesformand i Vestas.

Mike Parton var også indsat som midlertidig CEO for TDC fra oktober 2019 til februar 2020, hvor selskabets ansatte Henrik Poulsen som ny, permanent direktør.

Mike Parton - der altså nu bliver formand igen - har tidligere været bestyrelsesformand for svenske Tele2 i en længere årrække, hvor han blandt andet var med til at udvælge Allison Kirkby som ny direktør.

Det gentog han, da han hentede Allison Kirkby ind som CEO for TDC.

Læs også:

TDC-topchef efter overskud på trods af kundeflugt og faldende omsætning: "Vi har været rigtig dygtige til at reducere omkostningerne"

Annonce

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

Region Sjælland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S