TDC får ny bestyrelsesformand til nytår - indsætter gammel kending fra Storbritannien

TDC skifter ud på formandsposten til nytår, hvor nuværende bestyrelsesformand Bert Nordberg fratræder posten.

Artikel top billede

Bert Nordberg er også bestyrelsesformand for Vestas, og TDC meddeler, at han fratræder for at få mere tid til at hellige sig opgaven med at stå i spidsen for Vestas.

TDC har allerede udnævnt sin nye formand. Det bliver nuværende næstformand Mike Parton, der til nytår indtræder som ny formand for selskabet.

Svenske Bert Nordberg og britiske Mike Parton indtrådte på de to øverste poster i TDC’s bestyrelse 1. august 2018, efter selskabet var blevet overtaget en række danske pensionskasser samt den australske finansbank Macquarie.

I forbindelse med overtagelsen fratrådte TDC’s daværende formand Pierre Danon sammen med en helt stribe bestyrelsesmedlemmer.

Ind kom i stedet en række nye bestyrelsesmedlemmer som repræsentanter for selskabets nye ejere - herunder altså Mike Parton, der indtrådte som repræsentant for selskabet Arqiva, som Macquarie ejer 25 procent af.

Mike Parton blev her valgt som formand for TDC.

Det kan du læse mere om her: Australske Macquarie sætter sig tungt på TDC's bestyrelse.

Det skete dog med det erklærede ønske, at der skulle findes en dansk formand for selskabet.

Det kan du læse mere om her:

Et par måneder senere blev svenske Bert Nordberg så hentet ind som formand, hvor han afløste Mike Parton, der formelt kun nåede at have formandsposten i nogle uger.

Det kan du læse mere om her: TDC henter ny bestyrelsesformand i Vestas.

Mike Parton var også indsat som midlertidig CEO for TDC fra oktober 2019 til februar 2020, hvor selskabets ansatte Henrik Poulsen som ny, permanent direktør.

Mike Parton - der altså nu bliver formand igen - har tidligere været bestyrelsesformand for svenske Tele2 i en længere årrække, hvor han blandt andet var med til at udvælge Allison Kirkby som ny direktør.

Det gentog han, da han hentede Allison Kirkby ind som CEO for TDC.

Læs også:

TDC-topchef efter overskud på trods af kundeflugt og faldende omsætning: "Vi har været rigtig dygtige til at reducere omkostningerne"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S