200 danske it-talenter i hård kamp om at vinde DM i programmering: Prøv selv kræfter med de svære opgaver her

Klumme: Kom med indenfor til DM i programmering, der løb af stablen i weekenden. Her kæmpede 200 studerende fra Aarhus og København om at løse flest opgaver på fem timer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Dette er en klumme skrevet af Kaare Danielsen, administrerende direktør og stifter af Jobindex, der skriver om sit besøg ved DM i programmering i weekenden. Klummen er alene udtryk for skribentens synspunkter.


Over 200 studerende og andre interesserede mødte op på Københavns Universitet og Aarhus Universitet en lørdag formiddag for at konkurrere i DM i Programmering.

Programmering er ikke en publikumsport, så antallet af tilskuere var begrænset. Men deltagerne går op i konkurrenc

Læses lige nu

    Danmarks Lærerforening

    Løsningsarkitekt med fokus på IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)