It-fejl har slettet oplysninger om indrejseforbud for mere end 200 personer

En teknisk fejl er skyld i, at 260 personer har fået slettet oplysninger om, at de var forment adgang til EU.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

260 personer der egentlig har indrejseforbud til Schengenområdet er blevet slettet fra politiets database efter en teknisk fejl.

Det skyldes en fejl i den såkaldte SIS II-database, der ikke har forlænget indrejseforbuddet, og derfor er det endte med at blive slettet. Det oplyser Rigspolitiet i en meddelelse.

Rigspolitiets Koncern IT (KIT) konstaterede 23. september, at personerne var blevet slettet fra databasen og satte derefter gang i en undersøgelse af it-fejlen.

"Rigspolitiet er i fuld gang med at gennemføre en undersøgelse af problemets omfang. Derudover undersøger vi, hvordan det kunne ske, ligesom vi er i gang med at gennemgå alle de identificerede sager, så vi kan få et overblik over, hvor længe de enkelte indrejseforbud har været slettet, samt om der er indikationer på, at personerne kan være rejst ind i Danmark," lyder det fra rigspolitichef Thorkild Fogde, der tilføjer:

"Det er ikke særlig sandsynligt, men vi skal være så sikre som muligt. Det er både beklageligt og utilfredsstillende, at denne type fejl kan opstå."

Læs også: Midtjysk hacker bliver tiltalt for 354 cyber-angreb: "Efter min overbevisning er det her den største sag, vi har haft i Danmark, hvad angår DDoS-angreb"

Rigspolitiet fik identificieret de 260 personer 3. oktober, og de skulle nu være genoprettet i systemet.

Man forventer dog, at de kan have manglet fra listen siden januar i år, inden de igen blev tilføjet i oktober.

Desuden konkluderer Rigspolitiet, at det er muligt, at de 260 personer har haft mulighed for at rejse ind i EU, mens de har været slettet fra listen. Derfor har man også orienteret de øvrige Schengen-lande om fejlen.

Læs også: Politiet bruger ulovligt indsamlet teledata mere end 20 gange om dagen

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S