It-fejl har slettet oplysninger om indrejseforbud for mere end 200 personer

En teknisk fejl er skyld i, at 260 personer har fået slettet oplysninger om, at de var forment adgang til EU.

Artikel top billede

(Foto: Politiet/PR)

260 personer der egentlig har indrejseforbud til Schengenområdet er blevet slettet fra politiets database efter en teknisk fejl.

Det skyldes en fejl i den såkaldte SIS II-database, der ikke har forlænget indrejseforbuddet, og derfor er det endte med at blive slettet. Det oplyser Rigspolitiet i en meddelelse.

Rigspolitiets Koncern IT (KIT) konstaterede 23. september, at personerne var blevet slettet fra databasen og satte derefter gang i en undersøgelse af it-fejlen.

"Rigspolitiet er i fuld gang med at gennemføre en undersøgelse af problemets omfang. Derudover undersøger vi, hvordan det kunne ske, ligesom vi er i gang med at gennemgå alle de identificerede sager, så vi kan få et overblik over, hvor længe de enkelte indrejseforbud har været slettet, samt om der er indikationer på, at personerne kan være rejst ind i Danmark," lyder det fra rigspolitichef Thorkild Fogde, der tilføjer:

"Det er ikke særlig sandsynligt, men vi skal være så sikre som muligt. Det er både beklageligt og utilfredsstillende, at denne type fejl kan opstå."

Læs også: Midtjysk hacker bliver tiltalt for 354 cyber-angreb: "Efter min overbevisning er det her den største sag, vi har haft i Danmark, hvad angår DDoS-angreb"

Rigspolitiet fik identificieret de 260 personer 3. oktober, og de skulle nu være genoprettet i systemet.

Man forventer dog, at de kan have manglet fra listen siden januar i år, inden de igen blev tilføjet i oktober.

Desuden konkluderer Rigspolitiet, at det er muligt, at de 260 personer har haft mulighed for at rejse ind i EU, mens de har været slettet fra listen. Derfor har man også orienteret de øvrige Schengen-lande om fejlen.

Læs også: Politiet bruger ulovligt indsamlet teledata mere end 20 gange om dagen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS