Britiske teleselskaber står til kæmpebøder, hvis de samarbejder med Huawei

Storbritannien har netop vedtaget en ny lov, der gør det muligt at udskrive enorme bøder, hvis britiske teleselskaber samarbejder med kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleoperatørvirksomhed Huawei er blevet udelukket fra 5G-udrulningen i langt størstedelen af de vestlige lande, efter kraftige advarsler fra USA.

Nu er Storbritannien så klar med en ny lov, der forbyder britiske teleselskaber at samarbejde med Huawei. Desuden står selskaber der ikke lever op til en række sikkerhedskrav også til kæmpebøder.

Det skriver BBC.

Bøderne lyder på 10 procent af virksomhedens omsætning eller 100.000 pund. Det svarer til godt 837.000 kroner.

Storbritannien har ellers været relativt tilbageholdende med at forbyde brugen af Huaweis produkter. Først ville man alene holde den kinesiske leverandør ude af de mest sårbare dele af landet 5G-udrulning.

Men nu tager briterne altså skridtet fuldt ud og forbyder ethvert samarbejde med Huawei.

Storbritanniens nølende holdning til Huawei kan betyde, at udrulningen af det kommende 5G-netværk.

Læs mere her: Huawei får kniven i Storbritannien: Slut med at sælge nyt 5G-grej ved årsskiftet - kan forsinke udrulning med et år

I Danmark har man ikke haft mulighed med den nuværende lovgivning til direkte at forbyde danske teleselskaber i at samarbejde med Huawei.

Der er dog ikke nogen af de danske televirksomheder, der har lavet Huawei som leverandør til den kommende 5G-udrulning.

Det slog tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) fast på et åbent samråd for forsvarsudvalget forrige år.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job