Britiske teleselskaber står til kæmpebøder, hvis de samarbejder med Huawei

Storbritannien har netop vedtaget en ny lov, der gør det muligt at udskrive enorme bøder, hvis britiske teleselskaber samarbejder med kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleoperatørvirksomhed Huawei er blevet udelukket fra 5G-udrulningen i langt størstedelen af de vestlige lande, efter kraftige advarsler fra USA.

Nu er Storbritannien så klar med en ny lov, der forbyder britiske teleselskaber at samarbejde med Huawei. Desuden står selskaber der ikke lever op til en række sikkerhedskrav også til kæmpebøder.

Det skriver BBC.

Bøderne lyder på 10 procent af virksomhedens omsætning eller 100.000 pund. Det svarer til godt 837.000 kroner.

Storbritannien har ellers været relativt tilbageholdende med at forbyde brugen af Huaweis produkter. Først ville man alene holde den kinesiske leverandør ude af de mest sårbare dele af landet 5G-udrulning.

Men nu tager briterne altså skridtet fuldt ud og forbyder ethvert samarbejde med Huawei.

Storbritanniens nølende holdning til Huawei kan betyde, at udrulningen af det kommende 5G-netværk.

Læs mere her: Huawei får kniven i Storbritannien: Slut med at sælge nyt 5G-grej ved årsskiftet - kan forsinke udrulning med et år

I Danmark har man ikke haft mulighed med den nuværende lovgivning til direkte at forbyde danske teleselskaber i at samarbejde med Huawei.

Der er dog ikke nogen af de danske televirksomheder, der har lavet Huawei som leverandør til den kommende 5G-udrulning.

Det slog tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) fast på et åbent samråd for forsvarsudvalget forrige år.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S