Britiske teleselskaber står til kæmpebøder, hvis de samarbejder med Huawei

Storbritannien har netop vedtaget en ny lov, der gør det muligt at udskrive enorme bøder, hvis britiske teleselskaber samarbejder med kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleoperatørvirksomhed Huawei er blevet udelukket fra 5G-udrulningen i langt størstedelen af de vestlige lande, efter kraftige advarsler fra USA.

Nu er Storbritannien så klar med en ny lov, der forbyder britiske teleselskaber at samarbejde med Huawei. Desuden står selskaber der ikke lever op til en række sikkerhedskrav også til kæmpebøder.

Det skriver BBC.

Bøderne lyder på 10 procent af virksomhedens omsætning eller 100.000 pund. Det svarer til godt 837.000 kroner.

Storbritannien har ellers været relativt tilbageholdende med at forbyde brugen af Huaweis produkter. Først ville man alene holde den kinesiske leverandør ude af de mest sårbare dele af landet 5G-udrulning.

Men nu tager briterne altså skridtet fuldt ud og forbyder ethvert samarbejde med Huawei.

Storbritanniens nølende holdning til Huawei kan betyde, at udrulningen af det kommende 5G-netværk.

Læs mere her: Huawei får kniven i Storbritannien: Slut med at sælge nyt 5G-grej ved årsskiftet - kan forsinke udrulning med et år

I Danmark har man ikke haft mulighed med den nuværende lovgivning til direkte at forbyde danske teleselskaber i at samarbejde med Huawei.

Der er dog ikke nogen af de danske televirksomheder, der har lavet Huawei som leverandør til den kommende 5G-udrulning.

Det slog tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) fast på et åbent samråd for forsvarsudvalget forrige år.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S