Britiske teleselskaber står til kæmpebøder, hvis de samarbejder med Huawei

Storbritannien har netop vedtaget en ny lov, der gør det muligt at udskrive enorme bøder, hvis britiske teleselskaber samarbejder med kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleoperatørvirksomhed Huawei er blevet udelukket fra 5G-udrulningen i langt størstedelen af de vestlige lande, efter kraftige advarsler fra USA.

Nu er Storbritannien så klar med en ny lov, der forbyder britiske teleselskaber at samarbejde med Huawei. Desuden står selskaber der ikke lever op til en række sikkerhedskrav også til kæmpebøder.

Det skriver BBC.

Bøderne lyder på 10 procent af virksomhedens omsætning eller 100.000 pund. Det svarer til godt 837.000 kroner.

Storbritannien har ellers været relativt tilbageholdende med at forbyde brugen af Huaweis produkter. Først ville man alene holde den kinesiske leverandør ude af de mest sårbare dele af landet 5G-udrulning.

Men nu tager briterne altså skridtet fuldt ud og forbyder ethvert samarbejde med Huawei.

Storbritanniens nølende holdning til Huawei kan betyde, at udrulningen af det kommende 5G-netværk.

Læs mere her: Huawei får kniven i Storbritannien: Slut med at sælge nyt 5G-grej ved årsskiftet - kan forsinke udrulning med et år

I Danmark har man ikke haft mulighed med den nuværende lovgivning til direkte at forbyde danske teleselskaber i at samarbejde med Huawei.

Der er dog ikke nogen af de danske televirksomheder, der har lavet Huawei som leverandør til den kommende 5G-udrulning.

Det slog tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) fast på et åbent samråd for forsvarsudvalget forrige år.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos