Britiske teleselskaber står til kæmpebøder, hvis de samarbejder med Huawei

Storbritannien har netop vedtaget en ny lov, der gør det muligt at udskrive enorme bøder, hvis britiske teleselskaber samarbejder med kinesiske virksomheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den kinesiske teleoperatørvirksomhed Huawei er blevet udelukket fra 5G-udrulningen i langt størstedelen af de vestlige lande, efter kraftige advarsler fra USA.

Nu er Storbritannien så klar med en ny lov, der forbyder britiske teleselskaber at samarbejde med Huawei. Desuden står selskaber der ikke lever op til en række sikkerhedskrav også til kæmpebøder.

Det skriver BBC.

Bøderne lyder på 10 procent af virksomhedens omsætning eller 100.000 pund. Det svarer til godt 837.000 kroner.

Storbritannien har ellers været relativt tilbageholdende med at forbyde brugen af Huaweis produkter. Først ville man alene holde den kinesiske leverandør ude af de mest sårbare dele af landet 5G-udrulning.

Men nu tager briterne altså skridtet fuldt ud og forbyder ethvert samarbejde med Huawei.

Storbritanniens nølende holdning til Huawei kan betyde, at udrulningen af det kommende 5G-netværk.

Læs mere her: Huawei får kniven i Storbritannien: Slut med at sælge nyt 5G-grej ved årsskiftet - kan forsinke udrulning med et år

I Danmark har man ikke haft mulighed med den nuværende lovgivning til direkte at forbyde danske teleselskaber i at samarbejde med Huawei.

Der er dog ikke nogen af de danske televirksomheder, der har lavet Huawei som leverandør til den kommende 5G-udrulning.

Det slog tidligere forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) fast på et åbent samråd for forsvarsudvalget forrige år.

Læs også: Claus Hjort Frederiksen: Danmark kan ikke udelukke Huawei fra at levere 5G-netværk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS