Linus Torvalds vil have den nye ARM-Macbook til at køre Linux, men han orker ikke at kæmpe med Apple

Linux-stifteren Linus Torvalds vil elske at eje den nye ARM-Macbook, hvis altså bare den kunne køre Linux, forklarer han til et amerikansk medie.

Artikel top billede

I lighed med resten af tech-verden har Linux-opfinderen Linus Torvalds holdt øje med Apples helt nye Macbooks, der med deres nye ARM-baserede M1-processor har fået anmelderne til at dåne.

Der er dog ifølge mediet The Next Web én ting, der afholder Linux-stifteren i at investere i en af de nye computere.

”Jeg har en ventet på en ARM-bærbar, der kan køre Linux gennem lang tid. Den nye Air vil næsten være perfekt, hvis man lige ser bort fra styresystemet. Og det har jeg ikke tid til at rode med, ligesom jeg heller ikke har lysten til at skulle slås med virksomheder, der ikke ønsker at hjælpe,” siger han.

Læs også: Første tests af de nye Macs er ude: Så vilde er Apples særlige M1-maskiner

Gode minder om 11-tommer Macbook Air

Linus Torvalds forklarer ifølge The Next Web, at Apple ganske vist selv kører Linux på sin servere og cloudtjeneste, men at selskabets egne computere ikke kan afvikle Linux native’.

”Jeg vil i den grad elske at have en af dem, hvis den altså bare kunne køre Linux. Jeg har ganske gode minder om den 11-tommer Macbook Air, som jeg brugte for omkring et årti siden,” forklarer han.

Linux-stifteren valgte dog at stå af Mac-toget, da Apple tog for lang tid om at reparere en skærmen på hans computer.

”Da de endeligt fik lavet skærm var jeg flyttet videre til bedre bærbare, og i mellem tiden havde Apple desuden gjort det mere besværligt at bruge Linux,” lyder det fra ifølge The Next Web.

Problemer med opførslen

I 2018 meddelte Linus Torvalds at han vil søge hjælp og i en midlertidig periode holde en pause med sit arbejde med at udvikle Linux-kernen, fordi han havde opført sig uacceptablet over for andre udviklere.

"Mine flabede email-angreb har været både uprofessionellle og uhørte - ikke mindst når jeg har gjort dem personlige. Det har givet mening for mig i min jagt på en bedre kode. Jeg ved, at det ikke har været OK, og jeg beklager virkelig,” skrev han på Linux-mailingliste.

Læs mere om det her: Linus Torvalds holder pause fra Linux - vil søge hjælp efter mange års uacceptabel opførsel over for andre udviklere

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S