Mærsks blockchain-projekt er køreklar efter nytår

Den danske containerselskab Mærsks blockchain samarbejde med IBM er på trapperne, det løfter topchef Søren Skou nu sløret for.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Mærsk)

Fra nytår skal rederigiganten Mærsks blockchain-projekt, Tradelens, være økonomisk aktivt.

Det fastslår den danske virksomheds topchef Søren Skou nu efter projektet har været længe undervejs.

“Vi er på vej til at have rigtige betalende kunder. I det kommende år skal vi se egentlig omsætningsvækst i Tradelens, og at det faktisk er et produkt, som kunderne vil have,” siger Søren Skou til Børsen.

Tradelens er navnet på projektet som altså skal levere en vækst allerede fra om en måned.

Læs også: Dansk blockchain-projekt henter ny topchef fra Mærsk-selskab: Skal afløse tidligere dansk top-CIO

Projektet har allerede fået opbakning fra en række øvrige rederier verden over, som altså medler sig under fanerne på projektet.

Det betyder, at halvdelen af verdens containerrederier er en del af Mærsks samarbejde med it-giganten IBM.

“Tilføjelsen af flere af de verdens førende shipping-virksomheder til platformen vil bidrage til, at en endnu større del af kunderne i den globale logistikkæde vil få adgang til digitaliseringens fordele og bidrage med nye muligheder for det voksende antal brugere af Tradelens,” lød det Vincent Clerc, der er kommerciel direktør hos Mærsk, ifølge pressemeddelelsen.

Læs også: Mærsk og IBM’s blockchain-platform får opbakning fra to nye shipping-giganter

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS