USA på vej med fire nye konkurencesager mod Facebook og Google

De to amerikanske tech-giganter Google og Facebook kan se frem til hele fire nye sager fra USA's konkurrencemyndigheder der ventes at blive offentliggjort i løbet af de kommende uger.

Artikel top billede

Der er kommet fornyet fokus på flere tech-giganters position i markedet. Særligt fra USA der ellers har været længe om at komme ud af starthullerne sammenlignet med EU.

Men nu er de amerikanske myndigheder klar med en række nye sager mod Google og Facebook.

Det skriver erhvervsmediet The Wall Street Journal.

Myndighederne vil ifølge mediets kilder se nærmere på de to selskabers dominerende position på internetøkonomien.

Læs også: It-virksomheder forsøger at standse nyt Google-værktøj: Nu går myndighederne ind i sagen

For Googles vedkommende er det naturligvis positionen som verdens største søgemaskine mens Facebook som bekendt er verdens største sociale medie.

De positioner skal myndighederne se nærmere på, om selskaberne har misbrugt.

Både Google og Facebook har afvist, at virksomhederne har en monopollignende position og henviser til at de færdes i et særdeles konkurrencepræget marked.

Hvis myndighederne i USA vælger at retsforfølge Facebook, vil det ifølge The Wall Street Journal være første gang det sociale medie oplever en konkurrencesag i USA.

Læs også: EU-tilsyn vil have Vestager til at skrue op for bødestørrelsen til tech-giganterne

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S