USA på vej med fire nye konkurencesager mod Facebook og Google

De to amerikanske tech-giganter Google og Facebook kan se frem til hele fire nye sager fra USA's konkurrencemyndigheder der ventes at blive offentliggjort i løbet af de kommende uger.

Artikel top billede

Der er kommet fornyet fokus på flere tech-giganters position i markedet. Særligt fra USA der ellers har været længe om at komme ud af starthullerne sammenlignet med EU.

Men nu er de amerikanske myndigheder klar med en række nye sager mod Google og Facebook.

Det skriver erhvervsmediet The Wall Street Journal.

Myndighederne vil ifølge mediets kilder se nærmere på de to selskabers dominerende position på internetøkonomien.

Læs også: It-virksomheder forsøger at standse nyt Google-værktøj: Nu går myndighederne ind i sagen

For Googles vedkommende er det naturligvis positionen som verdens største søgemaskine mens Facebook som bekendt er verdens største sociale medie.

De positioner skal myndighederne se nærmere på, om selskaberne har misbrugt.

Både Google og Facebook har afvist, at virksomhederne har en monopollignende position og henviser til at de færdes i et særdeles konkurrencepræget marked.

Hvis myndighederne i USA vælger at retsforfølge Facebook, vil det ifølge The Wall Street Journal være første gang det sociale medie oplever en konkurrencesag i USA.

Læs også: EU-tilsyn vil have Vestager til at skrue op for bødestørrelsen til tech-giganterne

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet