EU-tilsyn vil have Vestager til at skrue op for bødestørrelsen til tech-giganterne

Den danske EU-kommissær og ledende næstformand Margrethe Vestager er blevet berømt og berygtet i det meste af verden for sine historisk store bøder til store amerikanske tech-giganter. Men EU's egen tilsynsenhed stiller sig nu kritisk over for, om bøderne i virksomheden bør være højere.

Artikel top billede

Det er usikkert, om bøderne, som den danske EU-kommissær har stanget ud til flere store tech-giganter, har den ønskede effekt. Derfor bør man overveje, om de skal være endnu højere.

Sådan lyder konklusionen fra EU's egen tilsynsenhed, Den Europæiske Revisionsret, der peger på, at kommissionen ikke har undersøgt om de rekordstore bøder reelt har den afskrækkende effekt man håber på.

Revisionen anerkender dog, at Margrethe Vestager har stået i spidsen for en historisk oprustning af området, og har uddelt rekordstore bøder til blandt andet amerikanske tech-giganter.

"I det sidste årti har kommissionen brugt sine beføjelser effektivt i forbindelse med fusionskontrol og antitrustprocedurer," siger Alex Brenninkmeijer, det medlem af Revisionsretten, der er ansvarligt for revisionen i en meddelelse og fortsætter:

"Nu er den imidlertid nødt til at opskalere markedstilsynet for at tilpasse sig en mere globaliseret og digital verden. Den skal blive bedre til proaktivt at afsløre overtrædelser og udvælge sine undersøgelser med større omtanke."

Det har ellers skabt stor opmærksomhed flere gange, når den danske kommissær har fundet bødeblokken frem over for Google, Apple, Facebook og andre tech-giganter.

Læs mere her: Verdenskendt it-magasin: Derfor bør Silicon Valley frygte Margrethe Vestager

De markante bøder har endda fået den amerikanske præsident Trump til at anklage hende for at hade USA.

"Hun hader USA måske mere end nogen anden person, jeg nogensinde har mødt," har Trump tidligere sagt.

Læs også: Dansk tech-ambassadør: Vestager bliver betragtet som en rockstjerne i Sillicon Valley

Mangler penge til at føre sager

Gennemgangen fra EU's tilsynsmyndigheded har også vist, at man fra myndighedens side mener, at der kan være brug for flere penge til Vestager.

"Revisorerne konstaterede, at de ressourcer, som Kommissionen havde til rådighed til at overvåge markeder for at identificere potentielle problemer og til selv at afsløre antitrustsager - hvilket den gør foruden at reagere på eksterne klager - var relativt begrænsede," skriver revisionen.

EU's konkurrencemyndigheder har nemlig rejst færre sager siden 2015, og det får revisonen til at pege på, at der er brug for flere ressourcer til området.

Revisionen påpeger særligt det digitale område, som en del af årsagen til ændringen. Det har nemlig gjort konkurrenceområdet mere komplekst, lyder vurderingen.

"I de seneste 10 år har håndhævelsen af konkurrencereglerne oplevet væsentlige ændringer i markedets dynamik på grund af fremkomsten af nye digitale markeder, big data og prisfastsættelsesalgoritmer," skriver revisionen i beretningen.

Siden 2014 har Margrethe Vestager blandt andet opkrævet en bøde fra Apple på 106 milliarder kroner, to til Google på i alt 50 milliarder kroner og Facebook på 882 millioner kroner.

Flere af selskaberne har dog udfordret bøderne fra Vestager, ligesom EU-Kommissionen har åbnet en ny sag mod it-giganten Amazon.

Læs også: Vestager skal forsvare milliard-bøde mod Google: "Den er forkert i forhold til loven, fakta og økonomien"

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S