Danske supermarkedskæder fordobler online-satsningerne

Danmarks to største supermarkedskoncerner Coop og Salling Group har mere end fordoblet antallet af medarbejdere i deres online-forretning i løbet af det seneste år.

Artikel top billede

Det seneste år har sat turbo på online-satsningerne hos Danmarks største supermarkedskæder Salling Group og Coop.

De to koncerner står bag kæderne Føtex, Kvickly, Bilka, Fakta og mange flere, og her har man skruet op for tilstedeværelsen online ved at ansætte langt flere medarbejdere.

Hos Coop har man tredoblet antallet af medarbejdere hos Coop Mad. Det betyder at afdelingen i dag har 300 ansatte, skriver erhvervsmediet Finans.

Læs også: Amazon i ny storsatsning: Lancerer online-apotek

Samme billede gør sig gældende hos konkurrenten Salling Group. Her har man fordoblet antallet af medarbejdere hos Bilka to go, der er koncernens online-supermarked.

"Tidligere var det nok især børnefamilier, som handlede dagligvarer online. Nu er det en bred skare af danskere, som har taget det til sig. Der er sket et hurtigt skifte i, hvor mange der benytter nethandel. Vi har derfor travlt, da vi skal være, hvor kunderne er. Så vi accelererer online," siger koncerndirektør Thor Jørgensen fra Salling Group til mediet.

Online-supermarkedet Nemlig.com har ansat 1.000 medarbejdere i løbet af de seneste 12 måneder. Alene i november fik selskabet 200 nye ansatte.

Læs også: Nemlig.com har ansat 1.000 nye medarbejdere på et år

For nyligt ansatte Coop også en ny direktør for digital i e-commerce, der netop får til opgave at udvikle selskabets tilstedeværelse online.

Det kan du læse om her: Coop ansætter ny digital direktør: Her er hans vigtigste opgave

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S