Danske supermarkedskæder fordobler online-satsningerne

Danmarks to største supermarkedskoncerner Coop og Salling Group har mere end fordoblet antallet af medarbejdere i deres online-forretning i løbet af det seneste år.

Artikel top billede

Det seneste år har sat turbo på online-satsningerne hos Danmarks største supermarkedskæder Salling Group og Coop.

De to koncerner står bag kæderne Føtex, Kvickly, Bilka, Fakta og mange flere, og her har man skruet op for tilstedeværelsen online ved at ansætte langt flere medarbejdere.

Hos Coop har man tredoblet antallet af medarbejdere hos Coop Mad. Det betyder at afdelingen i dag har 300 ansatte, skriver erhvervsmediet Finans.

Læs også: Amazon i ny storsatsning: Lancerer online-apotek

Samme billede gør sig gældende hos konkurrenten Salling Group. Her har man fordoblet antallet af medarbejdere hos Bilka to go, der er koncernens online-supermarked.

"Tidligere var det nok især børnefamilier, som handlede dagligvarer online. Nu er det en bred skare af danskere, som har taget det til sig. Der er sket et hurtigt skifte i, hvor mange der benytter nethandel. Vi har derfor travlt, da vi skal være, hvor kunderne er. Så vi accelererer online," siger koncerndirektør Thor Jørgensen fra Salling Group til mediet.

Online-supermarkedet Nemlig.com har ansat 1.000 medarbejdere i løbet af de seneste 12 måneder. Alene i november fik selskabet 200 nye ansatte.

Læs også: Nemlig.com har ansat 1.000 nye medarbejdere på et år

For nyligt ansatte Coop også en ny direktør for digital i e-commerce, der netop får til opgave at udvikle selskabets tilstedeværelse online.

Det kan du læse om her: Coop ansætter ny digital direktør: Her er hans vigtigste opgave

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S