EU: Vi har ingen afløser for Privacy Shield-aftale med USA - ny aftale tidligst om flere måneder

Der vil gå flere måneder, inden EU er klar med en ny aftale med USA om dataoverførsler som afløser for Privacy Shield-aftalen, som Schrems-dommen har kastet en skygge over.

Artikel top billede

Der kan komme til at gå flere måneder, inden EU er klar med en ny transatlantisk aftale med USA om overførsel af data.

Sådan lyder det fra EU’s databeskyttelsesrådgiver, Wojciech Wiewiorowski.

Hidtil har de europæiske organisationer kunne overføre data til og fra USA med den såkaldte Privacy Shield-aftale og den endnu tidligere Safe Habour-aftale.

Begge aftaler er blevet alvorligt udfordret af den østrigske privacy-aktivitst Max Schrems.

EU-domstolen vendte i sommer tommelfingeren ned til Privacy Shield-aftalen, og siden har området været uden en fast ordning.

Det kan du læse mere om her: Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

Og der er altså ikke nogen ny aftale i farvandet i den kommende tid, lyder det fra Wojciech Wiewiorowski.

“Jeg forventer ikke en ny løsning istedet for Privacy Shield i de kommende uger eller måneder,” siger han til Reuters.

“Vi er nødt til at forberede os på, at systemet uden en Privacy Shield-lignende løsning kommer til at vare i et godt stykke tid,” siger han.

En af årsagerne til, at det kan komme til at trække ud, er at USA for tiden er ved at skifte administration fra Trump til Biden.

Her kan det meget vel være, at Joe Biden har andre holdninger end den afgående Donald Trump.

Desuden arbejder EU på at afklare, hvordan man skal håndtere data-overførsler med resten af verdens lande, hvor data kan lagres og - måske - misbruges.

Her peger Wojciech Wiewiorowski til Reuters på, at han er meget glad for de nye kontrakt-klausuler fra EU, som han kalder for ‘meget lovende.’

Dem kan du læse mere om her: Nye cloud-regler fra EU har skabt bekymring: Her er Datatilsynets råd til de danske data-ansvarlige

Læs også:

Danske kommuner holder vejret efter EU-afgørelse: Du bør gennemgå dine it-kontrakter

Forvirring og bekymring over Schrems II-dom breder sig: Næsten alle vil blive ramt - her er overblikket

EU's nye overførselssystem efter Schrems II: Kan vi stadig bruge AWS?

Henning Mortensen: Store cloud-tjenester er (næsten) dømt ude af Europa efter Schrems II-dommen

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS