EU: Vi har ingen afløser for Privacy Shield-aftale med USA - ny aftale tidligst om flere måneder

Der vil gå flere måneder, inden EU er klar med en ny aftale med USA om dataoverførsler som afløser for Privacy Shield-aftalen, som Schrems-dommen har kastet en skygge over.

Artikel top billede

Der kan komme til at gå flere måneder, inden EU er klar med en ny transatlantisk aftale med USA om overførsel af data.

Sådan lyder det fra EU’s databeskyttelsesrådgiver, Wojciech Wiewiorowski.

Hidtil har de europæiske organisationer kunne overføre data til og fra USA med den såkaldte Privacy Shield-aftale og den endnu tidligere Safe Habour-aftale.

Begge aftaler er blevet alvorligt udfordret af den østrigske privacy-aktivitst Max Schrems.

EU-domstolen vendte i sommer tommelfingeren ned til Privacy Shield-aftalen, og siden har området været uden en fast ordning.

Det kan du læse mere om her: Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

Og der er altså ikke nogen ny aftale i farvandet i den kommende tid, lyder det fra Wojciech Wiewiorowski.

“Jeg forventer ikke en ny løsning istedet for Privacy Shield i de kommende uger eller måneder,” siger han til Reuters.

“Vi er nødt til at forberede os på, at systemet uden en Privacy Shield-lignende løsning kommer til at vare i et godt stykke tid,” siger han.

En af årsagerne til, at det kan komme til at trække ud, er at USA for tiden er ved at skifte administration fra Trump til Biden.

Her kan det meget vel være, at Joe Biden har andre holdninger end den afgående Donald Trump.

Desuden arbejder EU på at afklare, hvordan man skal håndtere data-overførsler med resten af verdens lande, hvor data kan lagres og - måske - misbruges.

Her peger Wojciech Wiewiorowski til Reuters på, at han er meget glad for de nye kontrakt-klausuler fra EU, som han kalder for ‘meget lovende.’

Dem kan du læse mere om her: Nye cloud-regler fra EU har skabt bekymring: Her er Datatilsynets råd til de danske data-ansvarlige

Læs også:

Danske kommuner holder vejret efter EU-afgørelse: Du bør gennemgå dine it-kontrakter

Forvirring og bekymring over Schrems II-dom breder sig: Næsten alle vil blive ramt - her er overblikket

EU's nye overførselssystem efter Schrems II: Kan vi stadig bruge AWS?

Henning Mortensen: Store cloud-tjenester er (næsten) dømt ude af Europa efter Schrems II-dommen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect