EU: Vi har ingen afløser for Privacy Shield-aftale med USA - ny aftale tidligst om flere måneder

Der vil gå flere måneder, inden EU er klar med en ny aftale med USA om dataoverførsler som afløser for Privacy Shield-aftalen, som Schrems-dommen har kastet en skygge over.

Artikel top billede

Der kan komme til at gå flere måneder, inden EU er klar med en ny transatlantisk aftale med USA om overførsel af data.

Sådan lyder det fra EU’s databeskyttelsesrådgiver, Wojciech Wiewiorowski.

Hidtil har de europæiske organisationer kunne overføre data til og fra USA med den såkaldte Privacy Shield-aftale og den endnu tidligere Safe Habour-aftale.

Begge aftaler er blevet alvorligt udfordret af den østrigske privacy-aktivitst Max Schrems.

EU-domstolen vendte i sommer tommelfingeren ned til Privacy Shield-aftalen, og siden har området været uden en fast ordning.

Det kan du læse mere om her: Danske DPO'er klar med fem anbefalinger efter EU-dom: Alle it-kontrakter skal gennemgås med det samme

Og der er altså ikke nogen ny aftale i farvandet i den kommende tid, lyder det fra Wojciech Wiewiorowski.

“Jeg forventer ikke en ny løsning istedet for Privacy Shield i de kommende uger eller måneder,” siger han til Reuters.

“Vi er nødt til at forberede os på, at systemet uden en Privacy Shield-lignende løsning kommer til at vare i et godt stykke tid,” siger han.

En af årsagerne til, at det kan komme til at trække ud, er at USA for tiden er ved at skifte administration fra Trump til Biden.

Her kan det meget vel være, at Joe Biden har andre holdninger end den afgående Donald Trump.

Desuden arbejder EU på at afklare, hvordan man skal håndtere data-overførsler med resten af verdens lande, hvor data kan lagres og - måske - misbruges.

Her peger Wojciech Wiewiorowski til Reuters på, at han er meget glad for de nye kontrakt-klausuler fra EU, som han kalder for ‘meget lovende.’

Dem kan du læse mere om her: Nye cloud-regler fra EU har skabt bekymring: Her er Datatilsynets råd til de danske data-ansvarlige

Læs også:

Danske kommuner holder vejret efter EU-afgørelse: Du bør gennemgå dine it-kontrakter

Forvirring og bekymring over Schrems II-dom breder sig: Næsten alle vil blive ramt - her er overblikket

EU's nye overførselssystem efter Schrems II: Kan vi stadig bruge AWS?

Henning Mortensen: Store cloud-tjenester er (næsten) dømt ude af Europa efter Schrems II-dommen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job