EU's nye overførselssystem efter Schrems II: Kan vi stadig bruge AWS?

Klumme: Ja, men som Odysseus skal vi en del igennem for at komme helt hjem. EU har dog gjort manøvren lidt lettere ved at lægge databehandleraftalen ind i overførselsgrundlaget (SCC).

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om konsekvenser og løsninger for dataoverførsel til USA
1.740
8:45 min
Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribenternes synspunkter.

EU har offentliggjort nye standardbestemmelser om overførsel af personoplysninger udenfor EU - de såkaldte standard contractual clauses (SCC’erne). De foreligger på nuværende tidspunkt dog kun i udkast og afventer godkendelse af EU-Kommissionen.

EU er samtidig kommet med vejledninger i at vurdere tredjelandes overvågningslovgivning samt hvordan man eventuelt reparerer på en stats for vidtgående adgang til borgernes personoplysninger ved at fastsætte supplerende foranstaltninger.

Har man input til, om de supplerende foranstaltninger er tilstrækkelige eller for lidt, kan man sende dem til EU senest 30. november 2020, hvor høringen slutter.

Schrems II
Kort fortalt sagde Schrems II-dommen, at de amerikanske myndigheder generelt har for vid adgang til at overvåge borgerne gennem eksempelvis de private, amerikanske it-leverandører, der ligger inde med personoplysninger på EU-borgere.

De registreredes rettigheder var således ikke godt nok beskyttet i USA.

EU-U.S. Privacy Shield-ordningen, hvor amerikanske virksomheder kunne melde sig til og følge nogle retningslinjer, for så at kunne modtage EU-persondata, blev herefter forkastet af EU-domstolen, for det var ikke realistisk, at ordningen gav reel beskyttelse.

Men de gamle SCC’er var fortsat i orden at bruge, hvis man blot fastsatte supplerende foranstaltninger, der i et eller andet omfang sikrede, at adgangen til overvågning blev begrænset.

Men hvad skal der forstås ved supplerende foranstaltninger?

Det er det, vi nu har fået svar på sammen med en opdatering af SCC’erne, som de supplerende foranstaltninger skal aftales ind i.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory