EU's nye overførselssystem efter Schrems II: Kan vi stadig bruge AWS?

Klumme: Ja, men som Odysseus skal vi en del igennem for at komme helt hjem. EU har dog gjort manøvren lidt lettere ved at lægge databehandleraftalen ind i overførselsgrundlaget (SCC).

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om konsekvenser og løsninger for dataoverførsel til USA
1.740
8:45 min
Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribenternes synspunkter.

EU har offentliggjort nye standardbestemmelser om overførsel af personoplysninger udenfor EU - de såkaldte standard contractual clauses (SCC’erne). De foreligger på nuværende tidspunkt dog kun i udkast og afventer godkendelse af EU-Kommissionen.

EU er samtidig kommet med vejledninger i at vurdere tredjelandes overvågningslovgivning samt hvordan man eventuelt reparerer på en stats for vidtgående adgang til borgernes personoplysninger ved at fastsætte supplerende foranstaltninger.

Har man input til, om de supplerende foranstaltninger er tilstrækkelige eller for lidt, kan man sende dem til EU senest 30. november 2020, hvor høringen slutter.

Schrems II
Kort fortalt sagde Schrems II-dommen, at de amerikanske myndigheder generelt har for vid adgang til at overvåge borgerne gennem eksempelvis de private, amerikanske it-leverandører, der ligger inde med personoplysninger på EU-borgere.

De registreredes rettigheder var således ikke godt nok beskyttet i USA.

EU-U.S. Privacy Shield-ordningen, hvor amerikanske virksomheder kunne melde sig til og følge nogle retningslinjer, for så at kunne modtage EU-persondata, blev herefter forkastet af EU-domstolen, for det var ikke realistisk, at ordningen gav reel beskyttelse.

Men de gamle SCC’er var fortsat i orden at bruge, hvis man blot fastsatte supplerende foranstaltninger, der i et eller andet omfang sikrede, at adgangen til overvågning blev begrænset.

Men hvad skal der forstås ved supplerende foranstaltninger?

Det er det, vi nu har fået svar på sammen med en opdatering af SCC’erne, som de supplerende foranstaltninger skal aftales ind i.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos