EU's nye overførselssystem efter Schrems II: Kan vi stadig bruge AWS?

Klumme: Ja, men som Odysseus skal vi en del igennem for at komme helt hjem. EU har dog gjort manøvren lidt lettere ved at lægge databehandleraftalen ind i overførselsgrundlaget (SCC).

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om konsekvenser og løsninger for dataoverførsel til USA
1.740
8:45 min
Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribenternes synspunkter.

EU har offentliggjort nye standardbestemmelser om overførsel af personoplysninger udenfor EU - de såkaldte standard contractual clauses (SCC’erne). De foreligger på nuværende tidspunkt dog kun i udkast og afventer godkendelse af EU-Kommissionen.

EU er samtidig kommet med vejledninger i at vurdere tredjelandes overvågningslovgivning samt hvordan man eventuelt reparerer på en stats for vidtgående adgang til borgernes personoplysninger ved at fastsætte supplerende foranstaltninger.

Har man input til, om de supplerende foranstaltninger er tilstrækkelige eller for lidt, kan man sende dem til EU senest 30. november 2020, hvor høringen slutter.

Schrems II
Kort fortalt sagde Schrems II-dommen, at de amerikanske myndigheder generelt har for vid adgang til at overvåge borgerne gennem eksempelvis de private, amerikanske it-leverandører, der ligger inde med personoplysninger på EU-borgere.

De registreredes rettigheder var således ikke godt nok beskyttet i USA.

EU-U.S. Privacy Shield-ordningen, hvor amerikanske virksomheder kunne melde sig til og følge nogle retningslinjer, for så at kunne modtage EU-persondata, blev herefter forkastet af EU-domstolen, for det var ikke realistisk, at ordningen gav reel beskyttelse.

Men de gamle SCC’er var fortsat i orden at bruge, hvis man blot fastsatte supplerende foranstaltninger, der i et eller andet omfang sikrede, at adgangen til overvågning blev begrænset.

Men hvad skal der forstås ved supplerende foranstaltninger?

Det er det, vi nu har fået svar på sammen med en opdatering af SCC’erne, som de supplerende foranstaltninger skal aftales ind i.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS