Tidligere Atea-direktører Peter Trans og Claus Hougesen indgår forlig efter konkurs i Informationsteknik

De tidligere Atea-direktører Claus Hougesen og Peter Trans indgår forlig i betændt million-sag om konkursboet efter Informationsteknik.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De tidligere Atea-topdirektører Claus Hougesen og Peter Trans indgår forlig med kurator i boet efter Informationsteknik, der gik konkurs i sommeren 2018.

Det er sket efter sagen har kørt i Retten i Lyngby, meddeler retten til ITWatch.

Parterne vil ikke oplyse, hvad forliget indebærer, men kurator Per Astrup Madsen fra DLA Piper er gået efter at få de to tidligere Atea-direktører til at tilbagebetale knap fem millioner kroner.

Dem mener han, at Peter Trans og Claus Hougesen uretmæssigt har modtaget som tilbagebetaling for et lån, som de havde ydet til selskabet.

De to tidligere Atea-topchefer blev stævnet for et års tid siden.

Det kan du læse mere om her: Tidligere topchefer i Atea stævnet for at have trukket millioner ud af 3A-it-ejer

Kort tid efter, at de modtog pengene, gik Informationsteknik konkurs, og kurator mener, at de tog trak pengene ud, fordi de var klar over, at Informationsteknik var i problemer, og at de derfor risikerede at miste pengene.

Informationsteknik byggede på 3A-it, der blev stiftet af Claus Hougesen, Peter Trans og tidligere Atea-salgsdirektør Carsten Ritzau.

3A-it spillede en central rolle i hele den store Atea-bestikkelsessag. Selskabet blev i 2017 solgt til Fritz Andersen og Informationsteknik.

Det kan du læse mere om her: Luksusrejser, aftalt spil og hemmelige lydoptagelser - hvor startede og sluttede Atea-sagen? Få hele overblikket her

Læs også:

Tidligere Atea-boss Claus Hougesen stævnet for at have trukket millioner ud af Informationsteknik

Ny ejer bekræfter, hvad stifter ikke vil: 3A-it drejer nøglen om

3A-it-ejer konkurs: Informationsteknik Scandinavia drejer nøglen om

Snart slut med 3A-it: Selskabet på vej mod likvidation efter frasalg efter bestikkelsessag

Peter Trans efter succes i Højesteret: "Jeg har det princip, at hvis jeg fortjener en røvfuld, så tager jeg den, og hvis jeg ikke fortjener det, så tager jeg den ikke"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Csis Security Group A/S

Sales Executive

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S