Efter gigantisk hack: USA truer med modangreb mod Rusland

USA's kommende præsident Joe Biden truer med modangreb mod Rusland efter det største hack i amerikansk historie.

Artikel top billede

Tidligere Stabschef for USA's vicepræsident Ron Klain udtaler, at kommende præsident i USA Joe Biden har gjort optræk til at gå til modangreb på de mistænkte russiske hackere, der er trængt ind i en række amerikanske regeringsorganer.

Det skriver Reuters.

”Det er ikke kun sanktioner. Der er skridt, vi kan tage for at nedbryde de udenlandske aktørers kapacitet til at engagere sig i denne form for angreb,” siger Ron Klain til tv-kanalen CBS.

Valgmulighederne for modangreb inkluderer økonomiske sanktioner og gengældelseshack mod russisk infrastruktur, fortæller kilder ifølge Reuters.

Læs også: Kendt russisk hackergruppe mistænkes for verdensomspændende angreb: Flere danske virksomheder er ramt

Biden, der bliver indsat som præsident 20. januar, får opbakning fra flere kanter. Bland andet fra den republikanske senator Mitt Romney, der mener, at et sådant angreb kræver et modsvar.

Også den demokratiske senator Mark Warner støtter kravet om gengældelse. Og Adam Schiff, den demokratiske formand for husets efterretningskomité, mener, at USA oven på sådan et angreb bør ”afskrække og reagere.”

Rusland nægter sig skyldig

Angrebet, som er blevet kaldt "det største angreb i amerikansk historie" benægter Kreml i Rusland dog enhver part i.

Men under en begivenhed til minde om 100-året for Ruslands udenlandske efterretningsagentur, SVR, roste Ruslands præsident Vladimir Putin agenturets arbejde og sagde, at han var imponeret over de "vanskelige professionelle operationer, der er blevet gennemført."

Læs også: Kendt dansk it-sikkerhedsekspert: Denne hackergruppe står bag angreb på sikkerheds-kæmpen FireEye

Hacket på de amerikanske statssystemer er blevet opdaget i forbindelse med et større angreb, der har rødder i den amerikanske teknologivirksomhed SolarWinds, som ufrivilligt har givet hackere adgang til virksomhedens kunder, som tæller store virksomheder i den private og offentlige sektor samt statsagenturer på globalt plan.

Det komplette omfang af hacket er endnu ikke klarlagt. Dog har administrerende direktør Kevin Mandia hos sikkerhedsvirksomheden FireEye fortalt CBS, at han anslår, at omkring 50 organisationer er påvirket af angrebet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job