Efter gigantisk hack: USA truer med modangreb mod Rusland

USA's kommende præsident Joe Biden truer med modangreb mod Rusland efter det største hack i amerikansk historie.

Artikel top billede

Tidligere Stabschef for USA's vicepræsident Ron Klain udtaler, at kommende præsident i USA Joe Biden har gjort optræk til at gå til modangreb på de mistænkte russiske hackere, der er trængt ind i en række amerikanske regeringsorganer.

Det skriver Reuters.

”Det er ikke kun sanktioner. Der er skridt, vi kan tage for at nedbryde de udenlandske aktørers kapacitet til at engagere sig i denne form for angreb,” siger Ron Klain til tv-kanalen CBS.

Valgmulighederne for modangreb inkluderer økonomiske sanktioner og gengældelseshack mod russisk infrastruktur, fortæller kilder ifølge Reuters.

Læs også: Kendt russisk hackergruppe mistænkes for verdensomspændende angreb: Flere danske virksomheder er ramt

Biden, der bliver indsat som præsident 20. januar, får opbakning fra flere kanter. Bland andet fra den republikanske senator Mitt Romney, der mener, at et sådant angreb kræver et modsvar.

Også den demokratiske senator Mark Warner støtter kravet om gengældelse. Og Adam Schiff, den demokratiske formand for husets efterretningskomité, mener, at USA oven på sådan et angreb bør ”afskrække og reagere.”

Rusland nægter sig skyldig

Angrebet, som er blevet kaldt "det største angreb i amerikansk historie" benægter Kreml i Rusland dog enhver part i.

Men under en begivenhed til minde om 100-året for Ruslands udenlandske efterretningsagentur, SVR, roste Ruslands præsident Vladimir Putin agenturets arbejde og sagde, at han var imponeret over de "vanskelige professionelle operationer, der er blevet gennemført."

Læs også: Kendt dansk it-sikkerhedsekspert: Denne hackergruppe står bag angreb på sikkerheds-kæmpen FireEye

Hacket på de amerikanske statssystemer er blevet opdaget i forbindelse med et større angreb, der har rødder i den amerikanske teknologivirksomhed SolarWinds, som ufrivilligt har givet hackere adgang til virksomhedens kunder, som tæller store virksomheder i den private og offentlige sektor samt statsagenturer på globalt plan.

Det komplette omfang af hacket er endnu ikke klarlagt. Dog har administrerende direktør Kevin Mandia hos sikkerhedsvirksomheden FireEye fortalt CBS, at han anslår, at omkring 50 organisationer er påvirket af angrebet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job