Efter gigantisk hack: USA truer med modangreb mod Rusland

USA's kommende præsident Joe Biden truer med modangreb mod Rusland efter det største hack i amerikansk historie.

Artikel top billede

Tidligere Stabschef for USA's vicepræsident Ron Klain udtaler, at kommende præsident i USA Joe Biden har gjort optræk til at gå til modangreb på de mistænkte russiske hackere, der er trængt ind i en række amerikanske regeringsorganer.

Det skriver Reuters.

”Det er ikke kun sanktioner. Der er skridt, vi kan tage for at nedbryde de udenlandske aktørers kapacitet til at engagere sig i denne form for angreb,” siger Ron Klain til tv-kanalen CBS.

Valgmulighederne for modangreb inkluderer økonomiske sanktioner og gengældelseshack mod russisk infrastruktur, fortæller kilder ifølge Reuters.

Læs også: Kendt russisk hackergruppe mistænkes for verdensomspændende angreb: Flere danske virksomheder er ramt

Biden, der bliver indsat som præsident 20. januar, får opbakning fra flere kanter. Bland andet fra den republikanske senator Mitt Romney, der mener, at et sådant angreb kræver et modsvar.

Også den demokratiske senator Mark Warner støtter kravet om gengældelse. Og Adam Schiff, den demokratiske formand for husets efterretningskomité, mener, at USA oven på sådan et angreb bør ”afskrække og reagere.”

Rusland nægter sig skyldig

Angrebet, som er blevet kaldt "det største angreb i amerikansk historie" benægter Kreml i Rusland dog enhver part i.

Men under en begivenhed til minde om 100-året for Ruslands udenlandske efterretningsagentur, SVR, roste Ruslands præsident Vladimir Putin agenturets arbejde og sagde, at han var imponeret over de "vanskelige professionelle operationer, der er blevet gennemført."

Læs også: Kendt dansk it-sikkerhedsekspert: Denne hackergruppe står bag angreb på sikkerheds-kæmpen FireEye

Hacket på de amerikanske statssystemer er blevet opdaget i forbindelse med et større angreb, der har rødder i den amerikanske teknologivirksomhed SolarWinds, som ufrivilligt har givet hackere adgang til virksomhedens kunder, som tæller store virksomheder i den private og offentlige sektor samt statsagenturer på globalt plan.

Det komplette omfang af hacket er endnu ikke klarlagt. Dog har administrerende direktør Kevin Mandia hos sikkerhedsvirksomheden FireEye fortalt CBS, at han anslår, at omkring 50 organisationer er påvirket af angrebet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job