Alibaba i skudlinjen: Rammes af kinesisk monopol-undersøgelse

Alibaba skal nu undersøgelse af de kinesiske monopolmyndigheder. Det sker samtidig med, at selskabets stifter, der i efteråret kritiserede myndighederne, ikke har vist sig offentlig i flere måneder.

Artikel top billede

De kinesiske monopol-myndigheder er begyndt at granske e-handelsgiganten Alibaba, der af den kinesiske stat mistænkes for at have haft konkurrenceforvridende adfærd.

Det skriver den kinesiske avis South China Morning Post, der er ejet af Alibaba.

Ifølge avisen beskyldes Alibaba blandt andet for at have ageret monopolistisk ved at tvinge e-handlere på platformen til ikke at anvende konkurrerende platforme ved siden af Alibaba.

“Alibaba vil aktivt samarbejde med reguleringsmyndighederne i deres undersøgelse,” lyder det fra Alibaba ifølge South China Morning Post.

De kinesiske monopol-undersøgelser kommer samtidig med, at selskabets stifter og kinas rigeste mand, Jack Ma, ifølge flere medier pludselig er forsvundet fra offentlighedens søgelys.

Læs også: Stor mystik om Alibaba-stifteren Jack Ma: Er ikke blevet set i flere måneder

Kritiserede reguleringer

I oktober leverede Jack Ma en tale, hvor han kritiserede den kinesiske regulering af den finansielle sektor.

Kort tid efter forsvandt han som frontfigur fra tv-programmet Africa’s Business Heroes, og samtidig måtte Jack Ma’ fintech-selskab Ant Group droppe en længeventet børsnotering.

Var børsnotering af Ant Group, der står bag betalingstjenesten AliPay blevet gennemført, så havde det været verdensstørste børsintroduktion.

Ifølge Yahoo News er Jack Ma ikke blevet set offentligt i to måneder, og han har ikke tweetet siden den 10. oktober.

Læs også: Ant Group-stifter Jack Ma klar til at forære del af sit milliard-imperium til Kina efter politiske problemer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job