SolarWinds hyrer Trumps sikkerhedschef efter kæmpehack

Software-selskabet SolarWinds hyrer top-sikkerhedsfolk fra øverste hylde, efter selskabets software er blevet anvendt som springbræt til et af de største hack i årevis.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Det amerikanske software-selskab SolarWinds er i dyb krise, efter selskabets netværks-software er blevet anvendt som bagdør til et af de mest alvorlige hack i nyere tid.

Selskabet er nu i gang med at hyre en hel stribe it-sikkerhedsfolk fra den øverste hylde, som skal hjælpe selskabet med at komme på fode igen efter den alvorlige misere.

SolarWinds trækker nu Donald Trumps tidligere øverste it-sikkerhedsrådgiver Chris Krebs ind som rådgiver.

Krebs var indtil fornylig CISA i det amerikanske Homeland Security, hvor han blandt andet stod i spidsen for at sikre, at det amerikanske præsidentvalg - som Donald Trump tabte - blev afviklet sikkert og fri for hackere.

Han blev efter valgt fyret på gråt papir af Donald Trump, da han mod Donald Trumps overbevisning fastholdte, at det amerikanske præsidentvalg ikke var præget af valgsvindel

Chris Krebs kommer ind som rådgiver til SolarWinds sammen med Stanford-professoren Alex Stamos, der er tidligere CSO - chief security officer - i Facebook.

SolarWinds har allerede hyret it-sikkerhedsselskabet CrowdStrike, som skal sørge for at sikre selskabets software.

Selskabets nye topchef, Sudhakar Ramakrishna, meddeler, at han hyrer eksperter med henblik på at transformere SolarWinds til at blive det, som han kalder for et ‘industry leading secure software development company.’

Læs også:

SolarWind-hackere har fået adgang til Microsofts kildekode: Sikkerhedsfolk er bekymrede

Danske CISO'er holder vejret efter SolarWinds-angreb - afventer udmelding fra Microsoft: ”Intet nyt er godt nyt”

Massivt hackerangreb mod amerikanske ministerier breder sig: Nu er Microsoft og landets atomvåbenlager også ramt

Danske virksomheder ramt af hacker-angreb efter SolarWinds-sårbarhed

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura