SolarWinds hyrer Trumps sikkerhedschef efter kæmpehack

Software-selskabet SolarWinds hyrer top-sikkerhedsfolk fra øverste hylde, efter selskabets software er blevet anvendt som springbræt til et af de største hack i årevis.

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Det amerikanske software-selskab SolarWinds er i dyb krise, efter selskabets netværks-software er blevet anvendt som bagdør til et af de mest alvorlige hack i nyere tid.

Selskabet er nu i gang med at hyre en hel stribe it-sikkerhedsfolk fra den øverste hylde, som skal hjælpe selskabet med at komme på fode igen efter den alvorlige misere.

SolarWinds trækker nu Donald Trumps tidligere øverste it-sikkerhedsrådgiver Chris Krebs ind som rådgiver.

Krebs var indtil fornylig CISA i det amerikanske Homeland Security, hvor han blandt andet stod i spidsen for at sikre, at det amerikanske præsidentvalg - som Donald Trump tabte - blev afviklet sikkert og fri for hackere.

Han blev efter valgt fyret på gråt papir af Donald Trump, da han mod Donald Trumps overbevisning fastholdte, at det amerikanske præsidentvalg ikke var præget af valgsvindel

Chris Krebs kommer ind som rådgiver til SolarWinds sammen med Stanford-professoren Alex Stamos, der er tidligere CSO - chief security officer - i Facebook.

SolarWinds har allerede hyret it-sikkerhedsselskabet CrowdStrike, som skal sørge for at sikre selskabets software.

Selskabets nye topchef, Sudhakar Ramakrishna, meddeler, at han hyrer eksperter med henblik på at transformere SolarWinds til at blive det, som han kalder for et ‘industry leading secure software development company.’

Læs også:

SolarWind-hackere har fået adgang til Microsofts kildekode: Sikkerhedsfolk er bekymrede

Danske CISO'er holder vejret efter SolarWinds-angreb - afventer udmelding fra Microsoft: ”Intet nyt er godt nyt”

Massivt hackerangreb mod amerikanske ministerier breder sig: Nu er Microsoft og landets atomvåbenlager også ramt

Danske virksomheder ramt af hacker-angreb efter SolarWinds-sårbarhed

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura