Arla skruer op for online-salget: Skal fordoble salget på 12 måneder

Den danske mejerigigant satser nu for alvor på onlinesalg. Beslutningen kommer efter coronanedlukningen, hvor Arla også har måtte omstille sig til salget uden for de fysiske butikker.

Artikel top billede

I løbet af det seneste år har mejerikæmpen Arla Foods fordoblet salget af vare online, og derfor skruer selskabet nu op for satsningen.

I Storbritannien er det 17 procent af alt Arlas handel der foregår online mens det på de øvrige markeder er omkring fem procent.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Arla Foods satser derfor nu på at blive Europas førende mejeriselskab på nettet.

Læs også: "Nogle gange vil kunderne have mere smør, end vi har - og hvad gør man så?"

"Væksten i nethandel med mejerivarer har været undervejs længe, men coronakrisen har udløst en regulær ketchupeffekt. Helt nye grupper af forbrugere er begyndt at handle dagligvarer på nettet," siger Peter Giørtz-Carlsen, der er koncerndirektør Arla Foods.

Alle de danske dagligvarebutikker har haft åbent under hele coronkarisen, men alligevel har den betydet, at Arla på få dage måtte omstille sig til at levere markant mere online.

Det fortalte selskabets CIO til Computerworld forrige år.

Læs mere her: Torben Fabrin og Arla måtte på få dage omstille hele deres produktion da coronaen ramte

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S