Nordjyske tv- og internetkunder risikerer at miste signalet om et par uger: Waoo stopper som eneleverandør

Nordjyske tv- og internet-kunder risikerer at miste signalet til både internet og tv ved månedens udgang, advarer Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Men det skyldes en god ting, lyder det.

Artikel top billede

Nordjyderne risikerer at miste signalet til både deres internet og tv ved udgangen af januar måned, hvis ikke de skrider til handling.

Det skyldes, at den store udbyder Norlys har opsagt Waoo som eneleverandør af forbindelser til internet og tv i det nordjyske ved månedens udgang.

Og det betyder altså, at nordjyske husstande vil gå i sort, hvis ikke de istedet aktivt tilvælger en anden leverandør.

“Det [Norlys’ opsigelse af Waao-aftalen, red] kan medføre gener for de kunder, der endnu ikke har valgt ny leverandør, da de risikerer at miste deres tv- og internetforbindelse, når Waoo-aftalen udløber sidst i januar. Nogle kunder har allerede mistet forbindelsen til tv,” lyder det fra Konkurence- og Forbrugerstyrelsen.

Her peger man imidlertid på, at de nordjyske brugere fremfor blot at have Waoo som leverandør nu kan vælge mellem fem tv-udbydere og 10 bredbåndsudbydere.

Og det er en god ting, lyder det fra styrelsen.

“Nu er der konkurrence om at levere til dem, og det vil alle nyde godt af i det lange løb, om end det kan synes besværligt at skulle tage stilling til sit tv og internet lige her og nu. Konkurrencen mellem leverandørerne viser sig allerede ved, at der i området er favorable introduktionstilbud, som kunderne kan vælge imellem,” meddeler Søren Bo Rasmussen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Styrelsen peger på, at mere end 100.000 kunder i Midtjylland og Nordjylland skal tage stilling til, hvem de vil have som ny leverandør. De fleste har allerede gjort det.

Norlys er opstået som fusion mellem SE og Eniig. Som led i fusionen havde parterne aftalt, at alle tidligere Waoo-kunder skulle tvangsflyttes over til Stofa.

Men det sagde Konkurrencerådet nej til, hvilket du kan læse mere om her: Kæmpe fiberfusion på vej: Konkurrencerrådet giver grønt lys til fusion mellem SE og Eniig - men de skal makke ret

Afgørelsen fra Konkurrencerådet fik istedet Norlys til at forpligte sig til at åbne det tidligere Eniigs fibernet for konkurrenterne, så der blev mulighed for at vælge mellem mange forskellige udbydere.

Læs også:

Norlys opsiger samarbejde med Waao: Forlader Waoo i 2021

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job