Softwaredirektør går til indisk outsourcing

Mikael Munck har droppet en direktørstilling inden for finansiel software i ALOC Bonnier for at gå med i outsourcingvirksomheden Kring Technologies. Han kommer til at lede salgsindsatsen fra et nyt kontor i København.

Kring Technologies fra Slagelse, som driver egen it-outsourcingvirksomhed i Indien, udvider nu med et kontor i København, hvorfra salgsaktiviteterne vil blive styret.

Samtidig har virksomheden ansat salgs- og forretningsudviklingschef Mikael Munck, som kommer til at arbejde fra det nye kontor.

Han har senest været direktør i Bonnier-selskabet ALOC , som udvikler finansiel software, men blev fristet af chancen for at komme ind i offshore outsourcing-verdenen, som han i stigende grad har oplevet blive en del af softwarebranchen.

- Jeg har jo kunnet se, at inden for finansiel software får de største spillere nu udviklet op til 40 procent af deres kode i Indien ? og det fungerer jo, siger Mikael Munck.

Derfor var han ikke ked af at skippe direktørstillingen og tage et skridt ned af rangstigen.

- ALOC har været en spændende virksomhed at være i, men mulighederne for udvikling er bare ikke de samme som i Kring, hvor man virkelig har skabt meget på meget kort tid, siger han.

Det nye kontor i København kommer også som en konsekvens af, at langt de fleste kunder holder til i en radius af 15 kilometer fra hovedstaden, forklarer salgsdirektøren.

ALOC Bonnier med kontor i Odense har indsat stifter Karsten Bruun Andersen i direktørstillingen og lavet en del omstruktureringer, hvorved Mikael Muncks stilling ikke direkte bliver genbesat.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo