USA's tidligere cybersikkerhedsdirektør vil have militæret til at angribe ondsindede hackere

USA's militær skal sætte ind i kampen mod hackere, der angriber regeringer og virksomheder. Sådan lyder opfordringen fra Chris Krebs, tidligere direktør for det amerikanske agentur for cybersikkerhed.

Artikel top billede

Det amerikanske militær skal gå til modangreb på de hackere, der udsætter virksomheder og regeringer for ødelæggende ransomware-angreb.

Sådan lyder opfordringen fra Chris Krebs, tidligere direktør for
USA's Agentur for Cybersikkerhed og Infrastruktur (Cisa)

Det skriver Financial Times.

Chris Krebs vil have USA til at være mere aggressive, når det handler om at slå tilbage mod hackerne, der forlanger store løsesummer for at give adgangen tilbage, til de kryptere datasystemer.

Hans forslag går på, at militæret kan forsøge at afskrække hackergruperne ved at offentliggøre deres private oplysninger. Dette er en taktik, der er kendt som "doxing."

"Du er nødt til at gå efter de onde, og jeg taler ikke kun om retshåndhævelse," siger han til Financial Times.

Han tilføjer, at man kan etablere en cyber command under militæret, hvor man implementerer efterretningsfunktioner. Så vil man være i stand til at sende beskeder direkte tilbage til hackerne, hvor man fortæller, at man kender deres identitet og vil komme efter dem ved hjælp af "informationskrig."

Denne kommentar fra Chris Krebs strider dog mod den ortodokse tankegang i etablering af cybersikkerhed, skriver mediet. Oftest råder eksperter til, at man ikke angriber tilbage, da det er svært at afgøre, hvilken modstander man er oppe i mod, og hvad de er i stand til.

Læs også: Efter SolarWinds-angrebet: Biden ansætter cybersikkerhedsteam i "verdensklasse"

Chris Krebs blev fyret som cybersikkerhedsdirektør af Donald Trump tilbage i november 2020 efter præsidentvalget.

Dengang lød det fra Trump i et tweet, at Krebs blev fyret, fordi han er kom med "vildt upræcise" bemærkninger omkring sikkerheden af det amerikanske præsidentvalg.

Chris Krebs havde flere gange offentligt afvist Trumps udokumenterede påstande om, at der blev svindlet med valget.

Læs også: SolarWinds hyrer Trumps sikkerhedschef efter kæmpehack

I januar 2021 blev Chris Krebs hyret ind som rådgiver hos Solarwinds, der er i dyb krise, efter selskabets netværks-software er blevet anvendt som bagdør til et af de mest alvorlige hack i nyere tid.

Selskabet hyrede derfor en hel stribe it-sikkerhedsfolk fra den øverste hylde, som skal hjælpe selskabet med at komme på fode igen efter den alvorlige misere.

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S