USA's tidligere cybersikkerhedsdirektør vil have militæret til at angribe ondsindede hackere

USA's militær skal sætte ind i kampen mod hackere, der angriber regeringer og virksomheder. Sådan lyder opfordringen fra Chris Krebs, tidligere direktør for det amerikanske agentur for cybersikkerhed.

Artikel top billede

Det amerikanske militær skal gå til modangreb på de hackere, der udsætter virksomheder og regeringer for ødelæggende ransomware-angreb.

Sådan lyder opfordringen fra Chris Krebs, tidligere direktør for
USA's Agentur for Cybersikkerhed og Infrastruktur (Cisa)

Det skriver Financial Times.

Chris Krebs vil have USA til at være mere aggressive, når det handler om at slå tilbage mod hackerne, der forlanger store løsesummer for at give adgangen tilbage, til de kryptere datasystemer.

Hans forslag går på, at militæret kan forsøge at afskrække hackergruperne ved at offentliggøre deres private oplysninger. Dette er en taktik, der er kendt som "doxing."

"Du er nødt til at gå efter de onde, og jeg taler ikke kun om retshåndhævelse," siger han til Financial Times.

Han tilføjer, at man kan etablere en cyber command under militæret, hvor man implementerer efterretningsfunktioner. Så vil man være i stand til at sende beskeder direkte tilbage til hackerne, hvor man fortæller, at man kender deres identitet og vil komme efter dem ved hjælp af "informationskrig."

Denne kommentar fra Chris Krebs strider dog mod den ortodokse tankegang i etablering af cybersikkerhed, skriver mediet. Oftest råder eksperter til, at man ikke angriber tilbage, da det er svært at afgøre, hvilken modstander man er oppe i mod, og hvad de er i stand til.

Læs også: Efter SolarWinds-angrebet: Biden ansætter cybersikkerhedsteam i "verdensklasse"

Chris Krebs blev fyret som cybersikkerhedsdirektør af Donald Trump tilbage i november 2020 efter præsidentvalget.

Dengang lød det fra Trump i et tweet, at Krebs blev fyret, fordi han er kom med "vildt upræcise" bemærkninger omkring sikkerheden af det amerikanske præsidentvalg.

Chris Krebs havde flere gange offentligt afvist Trumps udokumenterede påstande om, at der blev svindlet med valget.

Læs også: SolarWinds hyrer Trumps sikkerhedschef efter kæmpehack

I januar 2021 blev Chris Krebs hyret ind som rådgiver hos Solarwinds, der er i dyb krise, efter selskabets netværks-software er blevet anvendt som bagdør til et af de mest alvorlige hack i nyere tid.

Selskabet hyrede derfor en hel stribe it-sikkerhedsfolk fra den øverste hylde, som skal hjælpe selskabet med at komme på fode igen efter den alvorlige misere.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S