USA's tidligere cybersikkerhedsdirektør vil have militæret til at angribe ondsindede hackere

USA's militær skal sætte ind i kampen mod hackere, der angriber regeringer og virksomheder. Sådan lyder opfordringen fra Chris Krebs, tidligere direktør for det amerikanske agentur for cybersikkerhed.

Artikel top billede

Det amerikanske militær skal gå til modangreb på de hackere, der udsætter virksomheder og regeringer for ødelæggende ransomware-angreb.

Sådan lyder opfordringen fra Chris Krebs, tidligere direktør for
USA's Agentur for Cybersikkerhed og Infrastruktur (Cisa)

Det skriver Financial Times.

Chris Krebs vil have USA til at være mere aggressive, når det handler om at slå tilbage mod hackerne, der forlanger store løsesummer for at give adgangen tilbage, til de kryptere datasystemer.

Hans forslag går på, at militæret kan forsøge at afskrække hackergruperne ved at offentliggøre deres private oplysninger. Dette er en taktik, der er kendt som "doxing."

"Du er nødt til at gå efter de onde, og jeg taler ikke kun om retshåndhævelse," siger han til Financial Times.

Han tilføjer, at man kan etablere en cyber command under militæret, hvor man implementerer efterretningsfunktioner. Så vil man være i stand til at sende beskeder direkte tilbage til hackerne, hvor man fortæller, at man kender deres identitet og vil komme efter dem ved hjælp af "informationskrig."

Denne kommentar fra Chris Krebs strider dog mod den ortodokse tankegang i etablering af cybersikkerhed, skriver mediet. Oftest råder eksperter til, at man ikke angriber tilbage, da det er svært at afgøre, hvilken modstander man er oppe i mod, og hvad de er i stand til.

Læs også: Efter SolarWinds-angrebet: Biden ansætter cybersikkerhedsteam i "verdensklasse"

Chris Krebs blev fyret som cybersikkerhedsdirektør af Donald Trump tilbage i november 2020 efter præsidentvalget.

Dengang lød det fra Trump i et tweet, at Krebs blev fyret, fordi han er kom med "vildt upræcise" bemærkninger omkring sikkerheden af det amerikanske præsidentvalg.

Chris Krebs havde flere gange offentligt afvist Trumps udokumenterede påstande om, at der blev svindlet med valget.

Læs også: SolarWinds hyrer Trumps sikkerhedschef efter kæmpehack

I januar 2021 blev Chris Krebs hyret ind som rådgiver hos Solarwinds, der er i dyb krise, efter selskabets netværks-software er blevet anvendt som bagdør til et af de mest alvorlige hack i nyere tid.

Selskabet hyrede derfor en hel stribe it-sikkerhedsfolk fra den øverste hylde, som skal hjælpe selskabet med at komme på fode igen efter den alvorlige misere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S