Huawei runder én milliard aktive smartphones: Afviser blankt rygter om salg af smartphone-forretning

Grundlæggeren af Huawei Ren Zhengfei fortæller nu, at den kinesiske smartphoneproducent har rundet én milliard aktive telefoner. Samtidig lægger han rygtet om salg af den lukrative forretning endeligt i graven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Mens USA's skiftende præsidenter har spændt ben for Huawei inden for udrulning af 5G netværket, så ser går det fortsat fremad for selskabet salg af smartphones.

Stifter af det kinesiske it-firma Ren Zhengfei fortæller nu, at Huawei har én milliard aktive smartphones verden over netop nu.

Samtidig slår han endnu engang fast, at der ikke er hold i rygterne om, at Huawei overvejer at sælge smartphone-forretningen fra.

”Vi har besluttet, at vi under ingen omstændigheder kommer til at frasælge vores forbruger-afdeling, vores smartphone-forretning,” siger Ren Zhengfei ifølge en meddelelse fra selskabet.

Læs også: Huawei lægger sag an mod de amerikanske myndigheder

Sakker fortsat bagud

Men på trods af milepælen for smartphone-salget, så går det fortsat ned ad bakke for den kinesiske producent.

Sanktioner fra USA har ramt Huawei hårdt, og for kort tid siden blev virksomheden vippet af tronen som verdens største producent af telefoner.

I 2020 solgte Huawei 33 millioner telefoner. Det er et fald på 41 procent sammenlignet med året før, og samtidig rasslede selskabet ned på en sjetteplads over største producenter af smartphones.

Læs mere her: Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems