Huawei runder én milliard aktive smartphones: Afviser blankt rygter om salg af smartphone-forretning

Grundlæggeren af Huawei Ren Zhengfei fortæller nu, at den kinesiske smartphoneproducent har rundet én milliard aktive telefoner. Samtidig lægger han rygtet om salg af den lukrative forretning endeligt i graven.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Mens USA's skiftende præsidenter har spændt ben for Huawei inden for udrulning af 5G netværket, så ser går det fortsat fremad for selskabet salg af smartphones.

Stifter af det kinesiske it-firma Ren Zhengfei fortæller nu, at Huawei har én milliard aktive smartphones verden over netop nu.

Samtidig slår han endnu engang fast, at der ikke er hold i rygterne om, at Huawei overvejer at sælge smartphone-forretningen fra.

”Vi har besluttet, at vi under ingen omstændigheder kommer til at frasælge vores forbruger-afdeling, vores smartphone-forretning,” siger Ren Zhengfei ifølge en meddelelse fra selskabet.

Læs også: Huawei lægger sag an mod de amerikanske myndigheder

Sakker fortsat bagud

Men på trods af milepælen for smartphone-salget, så går det fortsat ned ad bakke for den kinesiske producent.

Sanktioner fra USA har ramt Huawei hårdt, og for kort tid siden blev virksomheden vippet af tronen som verdens største producent af telefoner.

I 2020 solgte Huawei 33 millioner telefoner. Det er et fald på 41 procent sammenlignet med året før, og samtidig rasslede selskabet ned på en sjetteplads over største producenter af smartphones.

Læs mere her: Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Læses lige nu

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos