Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Den kinesiske topproducent af telefoner Huawei tager et massivt dyk i salget af selskabets smartphones. Antallet af solgte enheder falder med over 40 procent.

Artikel top billede

I løbet af de sidste tre måneder af 2020 solgte den kinesiske smartphone-producent Huawei godt 33 millioner telefoner.

Det er et drastisk fald sammenlignet med året forinden på 41 procent for den kinesiske it-gigant.

Faldet betyder samtidig, at Huawei mister sin placering som verdens største smartphoneproducent og i stedet må finde sig selv på en sjetteplads blandt verdens producenter.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Resultatet står i skærende kontrast til den amerikanske iPhone-producent Apple, der i dag har fremlagt et rekordregnskab, hvor antallet af solgte telefoner overgår tidligere salg.

I løbet af det sidste kvartal i 2020 solgte Apple svimlende 90 millioner iPhones. Altså et godt stykke over den kinesiske konkurrent.

Læs mere her: Apple sætter ny kvartals-rekord: Tjener 79 millioner kroner i timen døgnet rundt - omsætning runder 700 milliarder kroner

Fortsat hårdt ramt af sanktioner

Den markante nedgang for slaget hos Huawei kommer efter, at den tidligere amerikanske præsident lagde maksimal pres på selskabet ved at udelukke amerikanske firmaer i at samarbejde med virksomheden.

For smartphone-delen af Huawei betød det, at man ikke længere kunne benytte Googles velkendte styresystem Android på sine telefoner. Derfor var Huawei nødt til at bygge sit eget styresystem til selskabets telefoner.

Det har haft mindre betydning for Huaweis kinesiske forretning fordi Kina allerede har et lignende forbud mod eksempelvis Googles tjenester, men rammer altså selskabets øvrige markeder.

Huaweis forretning er generelt hårdt ramt af de amerikanske sanktioner, der også har fået en stor del af den vestlige verden til at fravælge Huawei til den kommende 5G-udrulning.

På trods af, at amerikanerne har valgt en ny præsident, så er der dog ingen udsigter til, at Joe Biden kommer til at føre en anderledes politik over for Kina.

Læs mere her: Ingen udsigt til lempelser for Huawei med ny amerikansk præsident: "Kuglen har forladt pistolen"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen