Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Den kinesiske topproducent af telefoner Huawei tager et massivt dyk i salget af selskabets smartphones. Antallet af solgte enheder falder med over 40 procent.

Artikel top billede

I løbet af de sidste tre måneder af 2020 solgte den kinesiske smartphone-producent Huawei godt 33 millioner telefoner.

Det er et drastisk fald sammenlignet med året forinden på 41 procent for den kinesiske it-gigant.

Faldet betyder samtidig, at Huawei mister sin placering som verdens største smartphoneproducent og i stedet må finde sig selv på en sjetteplads blandt verdens producenter.

Det skriver erhvervsmediet CNBC.

Resultatet står i skærende kontrast til den amerikanske iPhone-producent Apple, der i dag har fremlagt et rekordregnskab, hvor antallet af solgte telefoner overgår tidligere salg.

I løbet af det sidste kvartal i 2020 solgte Apple svimlende 90 millioner iPhones. Altså et godt stykke over den kinesiske konkurrent.

Læs mere her: Apple sætter ny kvartals-rekord: Tjener 79 millioner kroner i timen døgnet rundt - omsætning runder 700 milliarder kroner

Fortsat hårdt ramt af sanktioner

Den markante nedgang for slaget hos Huawei kommer efter, at den tidligere amerikanske præsident lagde maksimal pres på selskabet ved at udelukke amerikanske firmaer i at samarbejde med virksomheden.

For smartphone-delen af Huawei betød det, at man ikke længere kunne benytte Googles velkendte styresystem Android på sine telefoner. Derfor var Huawei nødt til at bygge sit eget styresystem til selskabets telefoner.

Det har haft mindre betydning for Huaweis kinesiske forretning fordi Kina allerede har et lignende forbud mod eksempelvis Googles tjenester, men rammer altså selskabets øvrige markeder.

Huaweis forretning er generelt hårdt ramt af de amerikanske sanktioner, der også har fået en stor del af den vestlige verden til at fravælge Huawei til den kommende 5G-udrulning.

På trods af, at amerikanerne har valgt en ny præsident, så er der dog ingen udsigter til, at Joe Biden kommer til at føre en anderledes politik over for Kina.

Læs mere her: Ingen udsigt til lempelser for Huawei med ny amerikansk præsident: "Kuglen har forladt pistolen"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos