Huawei lægger sag an mod de amerikanske myndigheder

Den kinesiske it-gigant Huawei opgiver ikke kampen mod den amerikanske regerings forbud mod smartphone-producenten. Selskabet har derfor valgt at lægge sag an mod de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei tager nu yderligere værktøjer i brug i kampen mod den amerikanske regerings forbud mod selskabet.

Selvom præsidentposten har skiftet hænder i USA, så er forbuddet mod den kinesiske telekommunikationsvirksomhed stadig gældende, men det vil Huawei havde ændret.

Derfor lægger selskabet nu sag an mod de amerikanske myndigheder, skriver avisen The Wall Street Journal.

Læs også: Huawei-stifter rækker hånden ud til Joe Biden: Håber på at kunne købe "store mængder" af amerikanske produkter

Selskabet er blevet vurderet til at være en trussel mod den nationale sikkerhed, men den beslutning vil selskabet have omgjort.

Huawei har rejst sag mod USA's føderale kommunikations myndigheder ved den amerikanske appeldomstol mandag.

Tiltagende mod Huawei blev eskaleret under Donald Trumps præsidentperiode, men er altså fortsat gældende selvom Joe Biden har er flyttet ind i Det Hvide Hus.

Den kinesiske it-gigant har kaldt udelukkelsen fra at amerikanske virksomheder må samarbejde med Huawei for "arbitrær" og at den "mangler opbakning af substantielle beviser," skriver avisen.

Læs også:

Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Rygte: Huawei overvejer at sælge sine to top smartphone-brands, P- og Mate

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS