Huawei lægger sag an mod de amerikanske myndigheder

Den kinesiske it-gigant Huawei opgiver ikke kampen mod den amerikanske regerings forbud mod smartphone-producenten. Selskabet har derfor valgt at lægge sag an mod de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei tager nu yderligere værktøjer i brug i kampen mod den amerikanske regerings forbud mod selskabet.

Selvom præsidentposten har skiftet hænder i USA, så er forbuddet mod den kinesiske telekommunikationsvirksomhed stadig gældende, men det vil Huawei havde ændret.

Derfor lægger selskabet nu sag an mod de amerikanske myndigheder, skriver avisen The Wall Street Journal.

Læs også: Huawei-stifter rækker hånden ud til Joe Biden: Håber på at kunne købe "store mængder" af amerikanske produkter

Selskabet er blevet vurderet til at være en trussel mod den nationale sikkerhed, men den beslutning vil selskabet have omgjort.

Huawei har rejst sag mod USA's føderale kommunikations myndigheder ved den amerikanske appeldomstol mandag.

Tiltagende mod Huawei blev eskaleret under Donald Trumps præsidentperiode, men er altså fortsat gældende selvom Joe Biden har er flyttet ind i Det Hvide Hus.

Den kinesiske it-gigant har kaldt udelukkelsen fra at amerikanske virksomheder må samarbejde med Huawei for "arbitrær" og at den "mangler opbakning af substantielle beviser," skriver avisen.

Læs også:

Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Rygte: Huawei overvejer at sælge sine to top smartphone-brands, P- og Mate

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration