Huawei lægger sag an mod de amerikanske myndigheder

Den kinesiske it-gigant Huawei opgiver ikke kampen mod den amerikanske regerings forbud mod smartphone-producenten. Selskabet har derfor valgt at lægge sag an mod de amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei tager nu yderligere værktøjer i brug i kampen mod den amerikanske regerings forbud mod selskabet.

Selvom præsidentposten har skiftet hænder i USA, så er forbuddet mod den kinesiske telekommunikationsvirksomhed stadig gældende, men det vil Huawei havde ændret.

Derfor lægger selskabet nu sag an mod de amerikanske myndigheder, skriver avisen The Wall Street Journal.

Læs også: Huawei-stifter rækker hånden ud til Joe Biden: Håber på at kunne købe "store mængder" af amerikanske produkter

Selskabet er blevet vurderet til at være en trussel mod den nationale sikkerhed, men den beslutning vil selskabet have omgjort.

Huawei har rejst sag mod USA's føderale kommunikations myndigheder ved den amerikanske appeldomstol mandag.

Tiltagende mod Huawei blev eskaleret under Donald Trumps præsidentperiode, men er altså fortsat gældende selvom Joe Biden har er flyttet ind i Det Hvide Hus.

Den kinesiske it-gigant har kaldt udelukkelsen fra at amerikanske virksomheder må samarbejde med Huawei for "arbitrær" og at den "mangler opbakning af substantielle beviser," skriver avisen.

Læs også:

Huaweis smartphone-salg styrtdykker efter amerikanske sanktioner: Mister førstepladsen

Rygte: Huawei overvejer at sælge sine to top smartphone-brands, P- og Mate

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS