Intel taber retssag og skal betale to milliarder dollar: "Det er skandaløst"

Chipgiganten Intel har tabt en retsag i USA, og er blevet idømt en bøde på hele 2,1 milliarder dollar. Det er en af de største bøder for en patentsag i USA's historie.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipproducent Intel skal betale mere end to milliarder dollar efter at have tabt en sag om to patenter. Det svarer til godt 13 milliarder kroner.

Det har en domstol i den amerikanske delstat Texas besluttet. Intel valgte at applere sagen på stedet.

Det skriver Bloomberg.

Patentet, som domstolen mener, at Intel har overtrådt tilhører den hollandske producent NXP Semiconductors, der er ejet af VLSI Technology.

Læs også: USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Sagen handler om to patentener, som domstolen mener Intel har overtrådt. I den ene sag lyder erstatningen på 1,5 milliarder kroner, mens den anden er på 675 millioner dollar.

Intels advokater mener, måske mindre overraskende, ikke at man har brudt reglerne, og at dommen desuden er alt for hård.

VLSI "tog to patenter ned fra hylden, som ikke har været brug i 10 og sagde, ' vi vil gerne bede om to milliarder.' Det et skandaløst krav af VLSI, der vil beskatte de virkelige innovative virksomheder," siger Intels advokat William Lee.

Læs også: Intel konkluderer om Apples M1-cpu: ”Vi er op til seks gange hurtigere”

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til Drupal

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura