Intel taber retssag og skal betale to milliarder dollar: "Det er skandaløst"

Chipgiganten Intel har tabt en retsag i USA, og er blevet idømt en bøde på hele 2,1 milliarder dollar. Det er en af de største bøder for en patentsag i USA's historie.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipproducent Intel skal betale mere end to milliarder dollar efter at have tabt en sag om to patenter. Det svarer til godt 13 milliarder kroner.

Det har en domstol i den amerikanske delstat Texas besluttet. Intel valgte at applere sagen på stedet.

Det skriver Bloomberg.

Patentet, som domstolen mener, at Intel har overtrådt tilhører den hollandske producent NXP Semiconductors, der er ejet af VLSI Technology.

Læs også: USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Sagen handler om to patentener, som domstolen mener Intel har overtrådt. I den ene sag lyder erstatningen på 1,5 milliarder kroner, mens den anden er på 675 millioner dollar.

Intels advokater mener, måske mindre overraskende, ikke at man har brudt reglerne, og at dommen desuden er alt for hård.

VLSI "tog to patenter ned fra hylden, som ikke har været brug i 10 og sagde, ' vi vil gerne bede om to milliarder.' Det et skandaløst krav af VLSI, der vil beskatte de virkelige innovative virksomheder," siger Intels advokat William Lee.

Læs også: Intel konkluderer om Apples M1-cpu: ”Vi er op til seks gange hurtigere”

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job