Intel taber retssag og skal betale to milliarder dollar: "Det er skandaløst"

Chipgiganten Intel har tabt en retsag i USA, og er blevet idømt en bøde på hele 2,1 milliarder dollar. Det er en af de største bøder for en patentsag i USA's historie.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den amerikanske chipproducent Intel skal betale mere end to milliarder dollar efter at have tabt en sag om to patenter. Det svarer til godt 13 milliarder kroner.

Det har en domstol i den amerikanske delstat Texas besluttet. Intel valgte at applere sagen på stedet.

Det skriver Bloomberg.

Patentet, som domstolen mener, at Intel har overtrådt tilhører den hollandske producent NXP Semiconductors, der er ejet af VLSI Technology.

Læs også: USA ramt af akut chip-mangel – Joe Biden på vej med gigant-investering

Sagen handler om to patentener, som domstolen mener Intel har overtrådt. I den ene sag lyder erstatningen på 1,5 milliarder kroner, mens den anden er på 675 millioner dollar.

Intels advokater mener, måske mindre overraskende, ikke at man har brudt reglerne, og at dommen desuden er alt for hård.

VLSI "tog to patenter ned fra hylden, som ikke har været brug i 10 og sagde, ' vi vil gerne bede om to milliarder.' Det et skandaløst krav af VLSI, der vil beskatte de virkelige innovative virksomheder," siger Intels advokat William Lee.

Læs også: Intel konkluderer om Apples M1-cpu: ”Vi er op til seks gange hurtigere”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse