Intel konkluderer om Apples M1-cpu: ”Vi er op til seks gange hurtigere”

Intel insisterer på, at sine nyeste laptop-processorer er markant hurtigere og mere anvendelig i en lang række discipliner.

Artikel top billede

Ifølge Intel er bærbare udstyret med selskabets nyeste processorer mindst lige så hurtige og strømeffektive som Apples nye M1-baserede stjerner.

Det er til trods for en bred enighed blandt anmeldere om, at Apples første egenudviklede processor, døbt M1, er i en klasse for sig, når det gælder ydelse i forhold til strømforbrug, hjulpet godt på vej af sine heterogene arkitektur.

Chip-kæmpen Intel insisterer nu i et nyt PR-offensiv på, at maskiner udstyret med 11. generation af Core-processorerne rent faktisk er hurtigere, når det gælder en lang stribe opgaver.

I enkelte tilfælde skulle Intels nye CPU-kollektion være helt op til seks gange hurtigere, lyder det.

Her er de hurtigst

Ifølge Intel skulle selskabets nyeste processor til slanke og lette maskiner, Core i7 1185G7, være op til 3,23 gange hurtigere til kontoropgaver som visse Excel-udregninger, mens de overordnet set skulle uydes 30 procent højere i Intels nye top-processor.

Det er vel at mærke ifølge Intels egne benchmarks.

Computerworlds søstermedie, PCWorld, noterer her, at ud over at tallene skal tages med et gran salt, skal der også medregnes, at der er tale om test-discipliner som sandsynligvis er nøje udvalgt for at sætte Intels nye stjerne i det bedste mulige lys.

Samme strategi blev også anvendt i Intels bredside mod ærkerivalen AMD’s laptop-CPU’er i efteråret, som ifølge Intel selv skulle være langt efter selskabet, når det gælder strømforbrug.

Et lignende billede tegner sig i de såkaldte ’Artificial Intelligence’-discipliner, hvor Intel påstår, at deres nyeste topprocessor løber gennemsnitteligt halvanden gange hurtigere, og endda op til seks gange hurtigere i programmet ’Gigapixel AI’, når der skal forstørres store billeder.

Læs også: Vinterens bedste laptops: Her er Computerworlds favoritter i alle prislag og genrer

Diskutabel driftstid

Intel fortsætter sin tirade mod Apple med overraskende resultater, når det kommer til driftstid.

Her har Apple ellers lykkedes med at kreere en højt ydende processor, der er så strømbesparende, at der både kan ydes højt og bruges så lidt strøm, af den kan køles passivt inde i sin nyeste Macbook Air-model. Som af den grund er helt lydløs i brug.

Ikke desto mindre fremturer Intel, at en maskine som den lette og fine Acer Swift 5 (med Core i7-1165G7 ombord) kan holde sig kørende lige så længe som Macbook Air.

Her skal bemærkes, at Intel i sin test lader skærmen lyse op til hele 250 nits på begge maskiner, mens Acer-maskinen er udstyret med et 56 Wh batteri mod knap 50 Wh i den nyeste Macbook Air.

Læs også: Test: Brutal magtdemonstration fra Apple: Computerworld er blæst bagover af det termonukleare kraftværk i ny Macbook

Vinder på supporten

Er der et område, hvor Intel-processorerne har en medfødt fordel, så er det, når der skal understøttes programmer vidt og bredt – særligt spil.

Det understreger Intel også ved at vise, både hvordan der kan ydes højere i en række udvalgte spil, men særligt hvordan M1-baserede maskiner slet ikke kan afvikle nogle af dagens mest populære spil.

Intels sidste bredside mod Apple går på M1-maskinernes manglende evner, når det gælder tilslutninger. Her minder Intel om, at Apples nye maskiner kommer til kort, når der skal sluttes eksternt tilbehør som mere end en skærm, spillekontrollers, e-GPU og meget andet tilbehør igennem den manglende Thunderbolt-port.

Læs også: Presset Intel overvejer at søge teknisk bistand udefra: ”Der findes en fremtid, hvor vi anvender andres processer og teknologi”

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job