EU-Kommissionen lancerer sit eget digitale vaccinepas

Mens Danmark fortsat er ved at finde en leverandør til det kommende vaccinepas, så er EU-Kommissionen også på vej med en fælles europæisk løsning.

Artikel top billede

Formand for EU-kommissionen Ursula von der Leyen.

EU-Kommissionen er klar med et forslag til et digitalt vaccine-certifikat, der skal give EU's medlemmer mulighed for at tjekke om indrejsende er blevet vaccineret mod Covid-19.

Forslaget kommer samtidig med, at Danmark er ved at finde en leverandør til et digitalt coronapas, der forventes at være klar til maj.

Målet med det europæiske vaccine-pas er at give EU-borgerne mulighed for at fremvise dokumentation for, at de er blevet vaccineret og derfor kan rejse ind i andre lande.

Læs også: Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Medlemslandene og Europa-Parlamentet skal nu diskutere forslaget, der først skal vedtages af EU's øvrige institutioner.

Til sommer forventer Kommissionen at have et fælles it-system parat, der skal sikre at alle EU-borgernes oplysninger kan findes af alle landende, så et digitalt pas kan fungere på tværs af EU.

Danmarks finansminister, Nicolai Wammen (S), har bebudet, at det danske digitale vaccinepas er klar til maj.

Læs mere her: Finansminister Nicolai Wammen (S): Det digitale coronapas vil være klar til maj

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S