EU-Kommissionen lancerer sit eget digitale vaccinepas

Mens Danmark fortsat er ved at finde en leverandør til det kommende vaccinepas, så er EU-Kommissionen også på vej med en fælles europæisk løsning.

Artikel top billede

Formand for EU-kommissionen Ursula von der Leyen.

EU-Kommissionen er klar med et forslag til et digitalt vaccine-certifikat, der skal give EU's medlemmer mulighed for at tjekke om indrejsende er blevet vaccineret mod Covid-19.

Forslaget kommer samtidig med, at Danmark er ved at finde en leverandør til et digitalt coronapas, der forventes at være klar til maj.

Målet med det europæiske vaccine-pas er at give EU-borgerne mulighed for at fremvise dokumentation for, at de er blevet vaccineret og derfor kan rejse ind i andre lande.

Læs også: Myndighederne lancerer første udgave af digitalt coronapas

Medlemslandene og Europa-Parlamentet skal nu diskutere forslaget, der først skal vedtages af EU's øvrige institutioner.

Til sommer forventer Kommissionen at have et fælles it-system parat, der skal sikre at alle EU-borgernes oplysninger kan findes af alle landende, så et digitalt pas kan fungere på tværs af EU.

Danmarks finansminister, Nicolai Wammen (S), har bebudet, at det danske digitale vaccinepas er klar til maj.

Læs mere her: Finansminister Nicolai Wammen (S): Det digitale coronapas vil være klar til maj

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura