Tre it-folk skal være med til at rette skattevæsenet op: Tidligere KMD-topchef får plads i magtfuldt udvalg

Tre it-eksperter skal under et nyt råd sammenfatte et grundlag, der skal anvendes til at få skattevæsenet på ret kurs igen. Se de tre it-eksperter, der får plads i det magtfulde råd.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Regeringen er klar med et nyt ekspert-udvalg, der kommer til at spille en vigtig rolle i udviklingen af skattevæsenet i de kommende år.

Udvalget skal blandt andet nu udforme et såkaldt grundlag, som Folketinget skal anvende til at formulere en langsigtet plan for skattevæsenet.

Den kommer til at rumme blandt andet flerårige økonomiske aftaler samt det, som Skatteministeriet kalder for ‘styrket styring på it-områder.’

Hertil kommer, at ekspert-udvalget skal udarbejde grundlag for arbejdet med at formulere principper for såkaldt ‘digitaliseringsklar lovgivning og regelforenkling.’

“Udvalget skal udarbejde sit oplæg på baggrund af en beskrivelse af den aktuelle situation i skattevæsenet, herunder igangværende udviklingsprojekter, indsatser og målsætninger,” meddeler Skatteministeriet.

Ekspert-udvalget kommer til at bestå af en række højtplacerede embedsmænd fra Skatteministeriet og Finansministeriet.

Som udvalgets it-eksperter har regeringen udnævnt:

- Lars Monrad-Gylling, tidligere koncernchef for KMD og næstformand i Systematic.

- Lars Mathiesen, direktør i Frost Management, tidligere CIO i Nykredit og Årets CIO 2009.

- Birgit Nørgaard, næstformand i Statens It-råd.

I spidsen for udvalget indsætter regeringen tidligere direktør i TV 2, Merete Eldrup.

“Et velfungerende skattevæsen med dertilhørende velfungerende it-systemer er essentielt for fortsat at sikre finansieringen af det danske velfærdssamfund. Vi vil i udvalget gøre vores bedste for at levere nogle brugbare anbefalinger”, meddeler hun.

Skatteminister Morten Bødskov peger på, at skattevæsenert har ‘hårdt brug for ro, ressourcer og realisme.’

“Det er helt afgørende, at skattevæsenet kommer på ret kurs. Mange års nedskæringer har været afløst af etårige bevillingsløft, og det har vanskeliggjort effektiv planlægning. Samtidig har der været en række udfordringer på særligt it-området,” meddeler ministeren.

Lars Mathiesen fik i januar også plads i Skatteministeriets nye it-tilsyn, der består af fem medlemmer.

Det kan du læse mere om her: Skatteministeriet klar med nyt it-tilsyn: Fem it-profiler får plads i rådet - se dem her

Læs også:

Dansk it-projekt-ekspert: Det har aldrig gået så godt som nu for statens it-projekter - man er på et helt andet niveau

Brat stop for markedsdialog om nyt skattesystem: Udbud bliver sat på pause på ubestemt tid

Efter syv års udvikling og milliarder af kroner: Nye ejendomsvurderinger rammer marginalt bedre end i 2011

Skattevæsenet vil bruge 167,9 millioner kroner på at holde gamle legacy-systemer i live i 2021

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S