Tre it-folk skal være med til at rette skattevæsenet op: Tidligere KMD-topchef får plads i magtfuldt udvalg

Tre it-eksperter skal under et nyt råd sammenfatte et grundlag, der skal anvendes til at få skattevæsenet på ret kurs igen. Se de tre it-eksperter, der får plads i det magtfulde råd.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Regeringen er klar med et nyt ekspert-udvalg, der kommer til at spille en vigtig rolle i udviklingen af skattevæsenet i de kommende år.

Udvalget skal blandt andet nu udforme et såkaldt grundlag, som Folketinget skal anvende til at formulere en langsigtet plan for skattevæsenet.

Den kommer til at rumme blandt andet flerårige økonomiske aftaler samt det, som Skatteministeriet kalder for ‘styrket styring på it-områder.’

Hertil kommer, at ekspert-udvalget skal udarbejde grundlag for arbejdet med at formulere principper for såkaldt ‘digitaliseringsklar lovgivning og regelforenkling.’

“Udvalget skal udarbejde sit oplæg på baggrund af en beskrivelse af den aktuelle situation i skattevæsenet, herunder igangværende udviklingsprojekter, indsatser og målsætninger,” meddeler Skatteministeriet.

Ekspert-udvalget kommer til at bestå af en række højtplacerede embedsmænd fra Skatteministeriet og Finansministeriet.

Som udvalgets it-eksperter har regeringen udnævnt:

- Lars Monrad-Gylling, tidligere koncernchef for KMD og næstformand i Systematic.

- Lars Mathiesen, direktør i Frost Management, tidligere CIO i Nykredit og Årets CIO 2009.

- Birgit Nørgaard, næstformand i Statens It-råd.

I spidsen for udvalget indsætter regeringen tidligere direktør i TV 2, Merete Eldrup.

“Et velfungerende skattevæsen med dertilhørende velfungerende it-systemer er essentielt for fortsat at sikre finansieringen af det danske velfærdssamfund. Vi vil i udvalget gøre vores bedste for at levere nogle brugbare anbefalinger”, meddeler hun.

Skatteminister Morten Bødskov peger på, at skattevæsenert har ‘hårdt brug for ro, ressourcer og realisme.’

“Det er helt afgørende, at skattevæsenet kommer på ret kurs. Mange års nedskæringer har været afløst af etårige bevillingsløft, og det har vanskeliggjort effektiv planlægning. Samtidig har der været en række udfordringer på særligt it-området,” meddeler ministeren.

Lars Mathiesen fik i januar også plads i Skatteministeriets nye it-tilsyn, der består af fem medlemmer.

Det kan du læse mere om her: Skatteministeriet klar med nyt it-tilsyn: Fem it-profiler får plads i rådet - se dem her

Læs også:

Dansk it-projekt-ekspert: Det har aldrig gået så godt som nu for statens it-projekter - man er på et helt andet niveau

Brat stop for markedsdialog om nyt skattesystem: Udbud bliver sat på pause på ubestemt tid

Efter syv års udvikling og milliarder af kroner: Nye ejendomsvurderinger rammer marginalt bedre end i 2011

Skattevæsenet vil bruge 167,9 millioner kroner på at holde gamle legacy-systemer i live i 2021

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics