Tre it-folk skal være med til at rette skattevæsenet op: Tidligere KMD-topchef får plads i magtfuldt udvalg

Tre it-eksperter skal under et nyt råd sammenfatte et grundlag, der skal anvendes til at få skattevæsenet på ret kurs igen. Se de tre it-eksperter, der får plads i det magtfulde råd.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Regeringen er klar med et nyt ekspert-udvalg, der kommer til at spille en vigtig rolle i udviklingen af skattevæsenet i de kommende år.

Udvalget skal blandt andet nu udforme et såkaldt grundlag, som Folketinget skal anvende til at formulere en langsigtet plan for skattevæsenet.

Den kommer til at rumme blandt andet flerårige økonomiske aftaler samt det, som Skatteministeriet kalder for ‘styrket styring på it-områder.’

Hertil kommer, at ekspert-udvalget skal udarbejde grundlag for arbejdet med at formulere principper for såkaldt ‘digitaliseringsklar lovgivning og regelforenkling.’

“Udvalget skal udarbejde sit oplæg på baggrund af en beskrivelse af den aktuelle situation i skattevæsenet, herunder igangværende udviklingsprojekter, indsatser og målsætninger,” meddeler Skatteministeriet.

Ekspert-udvalget kommer til at bestå af en række højtplacerede embedsmænd fra Skatteministeriet og Finansministeriet.

Som udvalgets it-eksperter har regeringen udnævnt:

- Lars Monrad-Gylling, tidligere koncernchef for KMD og næstformand i Systematic.

- Lars Mathiesen, direktør i Frost Management, tidligere CIO i Nykredit og Årets CIO 2009.

- Birgit Nørgaard, næstformand i Statens It-råd.

I spidsen for udvalget indsætter regeringen tidligere direktør i TV 2, Merete Eldrup.

“Et velfungerende skattevæsen med dertilhørende velfungerende it-systemer er essentielt for fortsat at sikre finansieringen af det danske velfærdssamfund. Vi vil i udvalget gøre vores bedste for at levere nogle brugbare anbefalinger”, meddeler hun.

Skatteminister Morten Bødskov peger på, at skattevæsenert har ‘hårdt brug for ro, ressourcer og realisme.’

“Det er helt afgørende, at skattevæsenet kommer på ret kurs. Mange års nedskæringer har været afløst af etårige bevillingsløft, og det har vanskeliggjort effektiv planlægning. Samtidig har der været en række udfordringer på særligt it-området,” meddeler ministeren.

Lars Mathiesen fik i januar også plads i Skatteministeriets nye it-tilsyn, der består af fem medlemmer.

Det kan du læse mere om her: Skatteministeriet klar med nyt it-tilsyn: Fem it-profiler får plads i rådet - se dem her

Læs også:

Dansk it-projekt-ekspert: Det har aldrig gået så godt som nu for statens it-projekter - man er på et helt andet niveau

Brat stop for markedsdialog om nyt skattesystem: Udbud bliver sat på pause på ubestemt tid

Efter syv års udvikling og milliarder af kroner: Nye ejendomsvurderinger rammer marginalt bedre end i 2011

Skattevæsenet vil bruge 167,9 millioner kroner på at holde gamle legacy-systemer i live i 2021

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Cloud-løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-kontraktstyring og IT-udbudsansvarlig til gennemførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job