Spændende samarbejde: Samsung og AMD går sammen om ny processor

Det bør give spændende resultater når Samsung og AMD samarbejder om en mobil-processor. Her er dét, vi kan forvente at se.

Artikel top billede

Lisa Su, AMD's administrerende direktør løfter sløret for et spændende samarbejde mellem klodens største mobilproducent og den amerikanske chip-gigant.

Det bliver spændende at følge, hvad en sydkoreansk tech-kæmpe og en amerikansk chip-gigant sammen kan udrette, når de tørner sammen om en ny processor.

Det er ikke desto mindre, hvad vi får at se, når Samsung, som annonceret ved årets Computex-messe, meddeler at det bliver AMD’s RDNA 2 grafik-arkitektur der skal løfte blandt andet de grafiske opgaver i Samsungs kommende Exynos processorer.

Det skriver teknologi-mediet Anandtech.

RDNA 2 er AMD’s til dato mest lovende grafikprocessorer til blandt andet laptops, som denne uge blev præsenteret til blandt andet laptops.

I forhold til AMD’s forrige generation, skulle RDNA2 grafik levere halvanden gange højere ydelse end tidligere, mens det forbruger 43 procent mindre strøm, lover selskabet bag.

Når der køres på batteri alene, skulle ydelsen være 77 procent højere end i forrige arkitektur, noget der bør give fordel i en smartphone.

Unikke features

Ud over at sikre et højt performance-niveau, byder RDNA 2 også på en hidtil uset evne i mobilmarkedet: Raytracing – en teknik der tillader uhyre naturtro gengivelse af lys i spil og renderinger.

Dertil byder RDNA 2 på såkaldt ’Variable-rate shading’, som giver flottere spil rent visuelt, ved kun at rendere hyppigt i de områder af spillet, som kræver det. Qualcomm seneste Snapdragon 888 mobilprocessor er dog også ude med funktionen.

Den teknologiske opgradering forventes at blive integreret i afløseren til den nuværende Exynos 2100 top-processor fra Samsung, som givetvis vil offentliggøres sidst i 2021.

De allerførste smartphones med AMD-kræfter ombord vil sandsynligvis blive S-kollektionen, som bør debutere en gang i starten af 2022.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,