Spændende samarbejde: Samsung og AMD går sammen om ny processor

Det bør give spændende resultater når Samsung og AMD samarbejder om en mobil-processor. Her er dét, vi kan forvente at se.

Artikel top billede

Lisa Su, AMD's administrerende direktør løfter sløret for et spændende samarbejde mellem klodens største mobilproducent og den amerikanske chip-gigant.

Det bliver spændende at følge, hvad en sydkoreansk tech-kæmpe og en amerikansk chip-gigant sammen kan udrette, når de tørner sammen om en ny processor.

Det er ikke desto mindre, hvad vi får at se, når Samsung, som annonceret ved årets Computex-messe, meddeler at det bliver AMD’s RDNA 2 grafik-arkitektur der skal løfte blandt andet de grafiske opgaver i Samsungs kommende Exynos processorer.

Det skriver teknologi-mediet Anandtech.

RDNA 2 er AMD’s til dato mest lovende grafikprocessorer til blandt andet laptops, som denne uge blev præsenteret til blandt andet laptops.

I forhold til AMD’s forrige generation, skulle RDNA2 grafik levere halvanden gange højere ydelse end tidligere, mens det forbruger 43 procent mindre strøm, lover selskabet bag.

Når der køres på batteri alene, skulle ydelsen være 77 procent højere end i forrige arkitektur, noget der bør give fordel i en smartphone.

Unikke features

Ud over at sikre et højt performance-niveau, byder RDNA 2 også på en hidtil uset evne i mobilmarkedet: Raytracing – en teknik der tillader uhyre naturtro gengivelse af lys i spil og renderinger.

Dertil byder RDNA 2 på såkaldt ’Variable-rate shading’, som giver flottere spil rent visuelt, ved kun at rendere hyppigt i de områder af spillet, som kræver det. Qualcomm seneste Snapdragon 888 mobilprocessor er dog også ude med funktionen.

Den teknologiske opgradering forventes at blive integreret i afløseren til den nuværende Exynos 2100 top-processor fra Samsung, som givetvis vil offentliggøres sidst i 2021.

De allerførste smartphones med AMD-kræfter ombord vil sandsynligvis blive S-kollektionen, som bør debutere en gang i starten af 2022.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Metroselskabet I/S

Asset Information Manager and Data Steward

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S