Spændende samarbejde: Samsung og AMD går sammen om ny processor

Det bør give spændende resultater når Samsung og AMD samarbejder om en mobil-processor. Her er dét, vi kan forvente at se.

Artikel top billede

Lisa Su, AMD's administrerende direktør løfter sløret for et spændende samarbejde mellem klodens største mobilproducent og den amerikanske chip-gigant.

Det bliver spændende at følge, hvad en sydkoreansk tech-kæmpe og en amerikansk chip-gigant sammen kan udrette, når de tørner sammen om en ny processor.

Det er ikke desto mindre, hvad vi får at se, når Samsung, som annonceret ved årets Computex-messe, meddeler at det bliver AMD’s RDNA 2 grafik-arkitektur der skal løfte blandt andet de grafiske opgaver i Samsungs kommende Exynos processorer.

Det skriver teknologi-mediet Anandtech.

RDNA 2 er AMD’s til dato mest lovende grafikprocessorer til blandt andet laptops, som denne uge blev præsenteret til blandt andet laptops.

I forhold til AMD’s forrige generation, skulle RDNA2 grafik levere halvanden gange højere ydelse end tidligere, mens det forbruger 43 procent mindre strøm, lover selskabet bag.

Når der køres på batteri alene, skulle ydelsen være 77 procent højere end i forrige arkitektur, noget der bør give fordel i en smartphone.

Unikke features

Ud over at sikre et højt performance-niveau, byder RDNA 2 også på en hidtil uset evne i mobilmarkedet: Raytracing – en teknik der tillader uhyre naturtro gengivelse af lys i spil og renderinger.

Dertil byder RDNA 2 på såkaldt ’Variable-rate shading’, som giver flottere spil rent visuelt, ved kun at rendere hyppigt i de områder af spillet, som kræver det. Qualcomm seneste Snapdragon 888 mobilprocessor er dog også ude med funktionen.

Den teknologiske opgradering forventes at blive integreret i afløseren til den nuværende Exynos 2100 top-processor fra Samsung, som givetvis vil offentliggøres sidst i 2021.

De allerførste smartphones med AMD-kræfter ombord vil sandsynligvis blive S-kollektionen, som bør debutere en gang i starten af 2022.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S