Få forklaringen: Derfor skal du have Windows 11 - og KMD mærker monopolets fald

Podcast: Computerworlds teknologiredaktør sad med, da Microsoft lancerede Windows 11 i aftes og har hele historien om hardwarekrav, pris og lanceringsdato med til dig i denne episode af Computerworlds podcast, Inde i Maskinen - hvor du også kan høre om KMD's regnskab og hvorfor KMD's CFO, Jannich Lund, er tilfreds trods stor nedgang i omsætningen.

Artikel top billede

Windows 11 gentænker blandt andet touch-elementerne i Windows

Torsdag aften annoncerede Microsoft Windows 11. Og at betaen kan du prøve lige om lidt.

Vi troede ellers, at det skulle være os og Windows 10 for altid. Kun afbrudt af en halvårlig opdatering eller to. Men nej, for inden året er omme, skal vi forholde os til en helt anden udgave af Windows - inklusiv en ny startmenu.

Computerworlds teknologiredaktør, Niels de Boissezon, sad med, da Microsoft lancerede Windows 11 og har hele historien om hardwarekrav, pris og lanceringsdato med til dig i denne episode af Inde i Maskinen.

Og så har KMD lige lanceret regnskab. KMD er selv meget tilfreds. Men realiteterne er, at omsætningen er faldet med en halv milliard kroenr, og at der nu arbejder 140 færre medarbejdere, end der gjorde året før.

Computerworld-journalist Jakob Schjoldager har talt med KMD's CFO, Jannich Lund, og giver dig sidst i podcasten indblik om, hvordan KMD reelt har det.

Vært på denne episode er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld.

Husk også du kan abonnere på Inde i maskinen på iTunes (link), Spotify (link), Google Podcast (link) eller RSS (link).

Har du kommentarer eller forslag til podcasten er du velkommen til at skrive til lja@cw.dk.

Lyt videre: Du finder alle podcast i serien her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil